Zahraničné

Ruskom otriasol výbuch plynu. Na miesto nešťastia prišiel aj Putin

Záchranári prehľadávajú trosky po zrútení sa časti bytového domu v ruskom meste Magnitogorsk. (AP Photo/Maxim Shmakov)

MOSKVA/MAGNITOGORSK – Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval do mesta Magnitogorsk na Urale, kde sa v pondelok pri výbuchu plynu čiastočne zrútil desaťposchodový bytový dom. Putin sa stretol s miestnymi predstaviteľmi a navštívil nemocnicu, kde hospitalizovali zranených.

 

O život prišli najmenej štyri osoby, päť zranených previezli do nemocnice a približne 35 ľudí je stále nezvestných, informovala agentúra AP s odvolaním sa na úrady Čeľabinskej oblasti.

Na mieste katastrofy pracujú pri teplote zhruba mínus 20 stupňov Celzia stovky záchranárov, ktorí z trosiek vyslobodili už najmenej 10 živých ľudí. Zo zvyškov budovy vyviedli tiež 16 ľudí, ktorí prežili bez ujmy na zdraví. Mrazivé počasie znižuje nádej na to, že sa v troskách podarí nájsť ešte ďalších preživších.

Pôvodne bolo nezvestných 68 osôb, časť z nich už medzitým úrady objavili na iných miestach. Miesto výbuchu prehľadáva približne 470 ľudí a 70 rýpadiel.

Do Magnitogorska okrem Putina pricestovali aj minister pre mimoriadne situácie Jevgenij Ziničev a ministerka zdravotníctva Veronika Skvorcovová. Ruský prezident sa mal pôvodne zúčastniť na oslavách príchodu Nového roka v čiernomorskom letovisku Soči.

K zrúteniu budovy v meste Magnitogorsk, ležiacom na rieke Ural, približne 1400 kilometrov juhovýchodne od Moskvy, došlo v pondelok pred svitaním, keď väčšina obyvateľov ešte spala. Za pravdepodobnú príčinu nešťastia označili miestne úrady výbuch plynu. Preventívne boli evakuovaní aj obyvatelia okolitých domov.