Domáce Politika Kauzy Top

Bývalý sýkorovec Bíly o údajnej objednávke vraždy Volzovej: Bossom sa to nepáčilo, mali s ňou iné zámery

Pavol Rusko. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Na likvidáciu Sylvie Klaus-Volzovej nebol dôvod. Uviedla to bývalá manželka obžalovaného Pavla Ruska (exriaditeľ televízie Markíza, pozn. TASR) Viera Rusková, ktorá ako prvá vypovedala vo štvrtok na Okresnom súde Bratislava II v kauze prípravy vraždy Volzovej. Volzovú označila za vinníčku kauzy Gamatex a poznamenala, že práve ona “priniesla do televízie podsvetie”. V prípade prípravy vraždy Volzovej je hlavný obžalovaný Pavol Rusko.

 

Aktualizované 15:20 o výpoveď exšoféra Ruska a bývalého sýkorovca

Rusková pripomenula, že televíziu založili spoločne s exmanželom v roku 1993. Neskôr Volzovej ponúkli podiel, keďže mala styky a skúsenosti zo zahraničia. “Na jeseň v roku 1997 nám bolo z viacerých strán povedané, že sa chystá diskreditácia našej rodiny,” vypovedala svedkyňa. O tom, že im niečo hrozí, im povedala aj Anna Nagyová, vtedajšia poradkyňa Vladimíra Mečiara. Dozvedeli sa aj, že na ich likvidáciu dostala objednávku niektorá z bratislavských skupín.

“Spolupracovali sme s Jánom Kováčikom. Bol našim rodinným priateľom,” povedala s tým, že im odporučil stretnutie so skupinou Mikuláša Černáka v Banskej Bystrici, ktorú dobre poznal. “Vedeli sme, že nám hrozí nebezpečenstvo a na stretnutie išiel môj exmanžel spoločne s Kováčikom,” dodala. Okrem tohto stretnutia sa Pavol Rusko, ako povedala, už s Černákom nestretol. Raz s ním telefonoval po streľbe v hoteli Danube v roku 1997. Vtedy bol v Danube postrelený východoslovenský bos Róbert Holub a Pavol Rusko si u Černáka overoval, či streľba nesúvisí s ním.

Mafiu do Markízy priniesla Volzová, tvrdí Rusková

Zvláštne je podľa Ruskovej, že Černák si až v roku 2017 spomenul na údajnú objednávku vraždy Volzovej zo strany Pavla Ruska. “V roku 2002 počas lyžovačky na Štrbskom plese stretol vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu. Ten po zrážke inicioval, aby bol Černák vzatý do väzby. Prečo Černák nevyužil vtedy informáciu o objednávke vraždy, keďže vtedy moj manžel bol koaličným partnerom?” poznamenala Rusková.

Pripomenula, že Volzová bola dobrou priateľkou neskôr zavraždeného bosa skupiny sýkorovcov Petra Čongrádyho. “Pani Volzová nie je obeť, je vinníčkou celej kauzy Gamatex,” vyhlásila Rusková s tým, že práve Volzová “priniesla do televízie podsvetie”. V prípade prípravy vraždy Volzovej je hlavný obžalovaný Pavol Rusko a ďalší traja spoluobžalovaní – bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel, Černák a jeho komplic Miloš Kaštan. Pavol Rusko, ktorý je stíhaný na slobode a monitorovaný elektronickým náramkom, sa na súd nedostavil. Ospravedlnil sa a dal súhlas na pojednávanie v jeho neprítomnosti. Lališ požiadal o pojednávanie v jeho neprítomnosti. Na pojednávaní by mali vo štvrtok vypovedať okrem Ruskovej ďalší traja svedkovia.

Rusko mal obavy, tvrdí jeho exochrankár

Bývalý ochrankár obžalovaného Pavla Ruska Branislav Naništa potvrdil indície, že Pavla Ruska mohol niekto ohrozovať. Svedok nastúpil ako jeden z ochrankárov Pavla Ruska v roku 1997. Podľa jeho slov 90. roky boli „divoké“, Pavol Rusko bol známa osobnosť a zúčastňoval sa mnohých spoločenských akcií, preto potreboval ochranku. Strážili nielen Pavla Ruska, ale aj jeho dcéru, manželku, byt na Dlhých Dieloch aj samotnú televíziu.

Pavol Rusko mal podľa exochrankára obavy, nedával ich však najavo. “Náznaky boli, neriešil s nami veľa vecí. Vedeli sme, kam máme ísť a s kým,” povedal. Naništa prišiel do služieb Pavla Ruska z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. “Vtedy bol taký boom, že si najímali služby súkromných bezpečnostných služieb podnikatelia, ako napríklad Alexander Rezeš či Jozef Majský,” dodal. Nepamätá si, že by Pavol Rusko odovzdával pred bratislavským hotelom Milošovi Kaštanovi nejaké financie. Kaštan bol kedysi pravou rukou Mikuláša Černáka a je spoluobžalovaný v kauze prípravy vraždy Volzovej. Naništa tiež uviedol, že nebol na stretnutí exriaditeľa TV Markíza s banskobystrickým bosom Mikulášom Černákom a o údajnej objednávke vraždy vie z médií. O fungovaní mafiánskej skupiny černákovcov sa rovnako dozvedel z médií.

Odročenie do jesene

Bývalý šofér exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska Radovan Ondruš a člen bratislavskej skupiny sýkorovcov Róbert Bíly taktiež vypovedali. Ondruš bývalého riaditeľa pozná osobne, robil mu šoféra dva roky. Bol s ním aj v Banskej Bystrici, keď išiel Pavol Rusko so svojim ochrankárom do sídla bezpečnostnej služby bosa Mikuláša Černáka. Na stretnutie Ondruš priamo nešiel. Pavla Ruska viackrát viezol aj do hotela Holiday inn, ale nevie nič o tom, že by tam na parkovisku odovzdával 500.000 korún ako zálohu do rúk Miloša Kaštana – bývalého pobočníka Černáka.

Bíly vypovedal, že od zavraždeného bosa skupiny sýkorovcov Petra Čongrádyho sa dozvedel, že skupina mala záujem o TV Markíza. Svedok poznal všetkých popredných členov skupiny sýkorovcov – Ladislava Bališa alias Dlhého Laca, Františka Borbélyho, Juraja Bílika alias Čapatého, Róberta Lališa alias Kýbla, Martina Biháriho Rusa, Viliama Rafaela alias Čierneho Vilka. Konkrétne z obžalovaných z prípravy vraždy Volzovej pozná Kýbla a Kaštana.

Svedok počul o ovládaní Markízy, nerozumel však tomu. V lete 1998 alebo 1999 počul na terase reštaurácie Bajkal od Čongrádyho, že sú nejaké problémy s Volzovou a že bola aj objednávka na jej likvidáciu. S objednávkou na jej vraždu neboli podľa neho bosovia skupiny spokojní, lebo s Volzovou mali iné zámery. Čongrády sa mu zdôveril preto, že boli spolu v blízkom vzťahu. “Mal ku mne veľkú dôveru,” povedal a priznal, že čím väčšiu trestnú činnosť spolu páchali, tým mal väčšiu dôveru. Na Markíze mal Čongrády údajne zarobiť desiatky miliónov korún a podľa svedka bol “tento bos spokojný a vyplynulo z toho, že bolo dobré, že sa napokon nerealizovala objednávka vraždy Volzovej”. Pojednávanie v kauze odročili na na 29. septembra.