Ruský súd odsúdil Američana Whelana na 16 rokov väzenia za špionáž

MOSKVA – Súd v Moskve odsúdil na 16 rokov väzenia Američana Paula Whelana za špionáž. Americké veľvyslanectvo v Rusku označilo proces za nespravodlivý a bez dôkazov. Whelan sa chce voči rozsudku odvolať, píše agentúra AP.

 

“Súd rozhodol o odsúdení Whelana na 16 rokov za mrežami v zariadení so zvýšeným stupňom stráženia,” uvádza rozsudok. Súd poslal Whelana do väzenia na základe čl. 276 ruského trestného zákonníka, ktorý sa zaoberá špionážou, píše agentúra TASS.

Whelanov brat David v stanovisku uviedol, že právnici sa odvolajú voči rozsudku, ktorý označil za politický.

“Rozsudok iba dopĺňa posledný kúsok tohto zvráteného súdneho procesu,” pokračuje stanovisko. Podľa Davida Whelana rozsudok dokázal, že ruskí sudcovia sú politické, nie právne jednotky. Americká vláda by sa podľa neho mala pokúsiť dostať Paula naspäť do Spojených štátov.

Proti procesu sa postavilo aj americké veľvyslanectvo v Rusku. Veľvyslanec John Sullivan ho nazval “závažným porušením ľudských práv a medzinárodných právnych noriem”, uvádza agentúra DPA.
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo koncom mája Rusko požiadal, aby Whelana prepustilo. Stalo sa tak po tom, ako sa Whelan podrobil urgentnej operácii na odstránenie pruhu po tom, ako mal silné bolesti v oblasti brucha.

Whelana, ktorý má americké, britské, kanadské a írske pasy, zatkla Federálna bezpečnostná služba (FSB) v moskovskom hoteli 28. decembra 2018. Podľa DPA u neho FSB našla USB kľúč s utajenými informáciami.

Whelan od začiatku všetky obvinenia odmieta. Tvrdí, že bol v Moskve, aby sa ako hosť zúčastnil na kamarátovej svadbe. Podľa obhajoby si myslel, že USB kľúč obsahuje fotky z dovolenky.

Viac o téme: Američan, americké námorníctvo, bývalý príslušník, Moskva, obvinenia, odmietnutie, odsúdenie, Paul Whelan, prokuratúra, Rusko, špionár, súd, väzenie

Súvisiace články