Politika Domáce

Ružička na návšteve Berlína čelil aj otázkam o vyšetrovaní vraždy Kuciaka

František Ružička - Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

BRATISLAVA – Akčný plán vzájomnej spolupráce medzi Slovenskom a Nemeckom na roky 2019 – 2021 tento týždeň symbolicky spustili štátni tajomníci rezortov diplomacie František Ružička a Andreas Michaelis. Ružička mal počas svojej návštevy Berlína okrem bilaterálnych rokovaní na programe aj návštevu mediálneho domu Axel Springer. Informuje o tom stránka ministerstva zahraničných vecí.

„Mesiac po podpise začíname s konkrétnym napĺňaním Akčného plánu, ktorý nám pomôže prinášať ďalšie pozitívne výsledky v širokom zábere bilaterálnych vzťahov. Nemecko je pre Slovensko krajina strategického významu. Za 15 rokov členstva Slovenska v EÚ sme preukázali naše schopnosti byť pre Nemecko konštruktívnym a pragmatickým partnerom s jasnou pro-európskou orientáciou. Kľúčovým pre Slovensko je aj hospodársky rozmer našich vzťahov,“ uviedol počas štvrtkovej návštevy Ružička. Akčný plán Prehĺbeného dialógu medzi Spolkovou republikou Nemecko a Slovenskou republikou stanovuje štruktúrovaný rámec pre systematický politický a odborný kontakt medzi jednotlivými rezortnými ministerstvami.

Predmetom pracovných konzultácií boli okrem rozvoja bilaterálnych vzťahov aj možnosti spolupráce v aktuálnych zahraničnopolitických otázkach, akými sú situácia na Ukrajine, komunikácia s Ruskom a energetická bezpečnosť. V európskych témach sa partneri zamerali na kľúčové momenty najbližších mesiacov, akými sú brexit, príprava summitu v rumunskom Sibiu a európske voľby. Diskusia sa týkala taktiež užšej spolupráce počas predsedníctva SR v OBSE a vo Visegrádskej štvorke. V tejto súvislosti partneri prerokovali prípravu nadchádzajúcej návštevy nemeckej kancelárky Anegly Merkel v Bratislave, počas ktorej sa uskutoční stretnutie s premiérmi V4. Nemecký partner zároveň navrhol pokračovanie spolupráce vo formáte V4+Nemecko aj na iných úrovniach.

Štátny tajomník využil pracovnú návštevu v Nemecku aj na stretnutia v mediálnom dome Axel Springer, kde hovoril s manažmentom vydavateľstva a novinármi o aktuálnych medzinárodno-politických otázkach. V diskusii odzneli aj otázky o vývoji vo vyšetrovaní vraždy slovenského novinára Jána Kuciaka, ktorý pracoval pre internetový portál Aktuality.sk spadajúceho do portfólia mediálneho koncernu Axel Springer. „Som rád, že som mal možnosť vyjadriť ľútosť nad týmto ohavným činom aj priamo v centrále vydavateľstva Axel Springer. Jeho vedeniu som tlmočil presvedčenie, že slovenské orgány činné v trestnom konaní robia všetko preto, aby bola vražda riadne vyšetrená a páchatelia a zadávatelia potrestaní. Zámerom vlády je aj naďalej pracovať na posilňovaní dôvery občanov cez ochranu a rešpektovanie hodnôt, na ktorých je EÚ postavená,“ doplnil Ružička.