Zahraničná Spoločnosť Zahraničné Ekonomika

Ryanair očakáva zisk na spodnej hranici svojej predchádzajúcej prognózy

Ilustračná foto: TASR / AP

DUBLIN – Írska letecká spoločnosť Ryanair v piatok oznámila, že v súčasnom finančnom roku 2020/21 očakáva zisk na spodnej hranici svojej predchádzajúcej prognózy. Dôvodom sú pandémia nového koronavírusu a s ňou spojené rozsiahle cestovné obmedzenia.

 

Najväčší nízkonákladový dopravca v Európe tak aktuálne predpokladá, že jeho zisk pred zdanením sa bude pohybovať na dolnom konci rozpätia 950 miliónov až 1 miliarda eur.

Za uplynulý rok, ktorý sa skončil 31. marca 2020, počíta s rekordným mimoriadnym poplatkom vo výške približne 300 miliónov eur.

Ryanair tiež informoval o tom, že v súčasnosti prevádzkuje menej ako 20 letov denne, čo je o 99 % menej ako pred vypuknutím pandémie, keď denne uskutočnil vyše 2500 letov. Počíta tiež s tým, že väčšina flotily zostane uzemnená minimálne v apríli a máji.

Írske aerolínie ďalej informovali o tom, že v marci zaznamenali pokles počtu cestujúcich o 48 %. Celkovo tak minulý mesiac prepravili 5,7 milióna cestujúcich, zatiaľ čo pred rokom to bolo 10,9 milióna ľudí.

Letecká spoločnosť minulý mesiac uskutočnila vyše 33.000 plánovaných letov vrátane niekoľkých záchranných a zdravotníckych letov v mene rôznych vlád Európskej únie (EÚ).

Ryanair pri aktualizácii svojej prognózy skonštatoval, že má jednu z najsilnejších súvah v leteckom odvetví, pričom jeho hotovostný ekvivalent bol ku koncu finančného roka na úrovni 3,8 miliardy eur a 77 % z jeho flotily je bez dlhov.

Aerolínie už zaviedli celý rad opatrení na zníženie prevádzkových nákladov, zlepšenie likvidity a peňažných tokov. Patrí medzi ne uzemnenie lietadiel, odloženie kapitálových výdavkov, pozastavenie spätného odkúpenia akcií, zmrazenie náboru a dobrovoľných výdavkov. A znížili tiež platy všetkých zamestnancov vrátane vrcholového manažmentu o 50 % s okamžitou platnosťou.

„Spojili sme sa s našimi ľuďmi a našimi odbormi vo všetkých krajinách EÚ, aby sme sa dohodli na mechanizmoch na podporu miezd, ako ich zavádzajú vlády EÚ,“ dodala letecká spoločnosť.

Ryanair ďalej uviedol, že vzhľadom na pretrvávajúcu neistotu, pokiaľ ide o vplyv a trvanie pandémie, nemôže v tejto chvíli poskytnúť usmernenie pre súčasný fiškálny rok, ktorý sa začal 1. apríla.