Spoločnosť Koronavírus Domáce

Rýchlotesty môžu byť užitočné len v určitých fázach COVID-19, tvrdí ÚVZ

Zdroj: traverseticker.com

BRATISLAVA – V aktuálnej situácii šírenia ochorenia COVID-19, spôsobeného novým koronavírusom, môžu byť rýchlotesty užitočné v určitých fázach ochorenia, napríklad u chorých osôb s výraznými klinickými príznakmi trvajúcimi niekoľko dní, na odlíšenie ochorenia COVID-19 od iných respiračných nákaz. Tieto testy však väčšinou nedosahujú citlivosť molekulárno-biologických metód. Uviedol to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v stanovisku na sociálnej sieti.

 

“Ide o orientačné vyšetrenie a treba ho ešte konfirmovať citlivejšou metódou,” konštatuje úrad. Národné referenčné centrum pre chrípku na ÚVZ SR vykonáva laboratórnu diagnostiku ochorenia COVID-19 metódou RT-PCR.

Predstavitelia vlády vyčítali Správe štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR nákup 200.000 balení rýchlotestov na COVID-19. Čínska firma, ktorá ich vyrába, podľa odvolaného predsedu SŠHR Kajetána Kičuru deklarovala, že testy sú odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou, ich cena sa pohybuje od 20 do 40 eur a pomohli zvládnuť hlavnú vlnu ochorenia v meste Wuchan.