Spoločnosť Politika Domáce Top

Rytmus, Kmeťo či Anita Soul bojujú za odvolané vedenie detskej nemocnice. Krajčí to ignoruje

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Na svojich stoličkách sedeli dlho a pevne. Zlom nastal pred pár dňami, kedy minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) rozhodol o odvolaní vedenia najväčšej detskej nemocnice na Slovensku a v strednej Európe. Dnes má vedenie Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) nových manažérov, avšak boj za staré vedenie nevzdávajú nielen nespokojní zamestnanci, ale ani niektorí zahraniční lekári či umelci, ktorých deti navštevujú nemocnicu. Ministerstvo je však voči ich petíciam a listom slepé a svoje rozhodnutie zatiaľ neplánuje zmeniť.

 

Sedem rokov sedel Ladislav Kužela na stoličke generálneho riaditeľa Národného ústavu detských chorôb v Bratislave. Za roky pôsobenia si na svoje konto môže pripísať desaťtisíce spokojných malých pacientov, zmodernizovanie kliník a nemocničných priestorov či rozšírenie inovatívnych spôsobov liečby. Len za posledné štyri roky sa vedeniu NÚDCH podarilo otvoriť spinálne centrum, neurocentrum pre deti či operačnú sálu pre novorodencov, zriadiť hypertenziologické ambulancie a mnoho ďalších noviniek, ktoré sa môžu pýšiť špičkovou kvalitou. 

Krajčí hovorí o zlom hospodárení

Napriek tomu sa zamestnanci detskej nemocnice dozvedeli, že šéf rezortu zdravotníctva nečakane odvolal ich vedenie. S Ladislavom Kuželom skončila aj Zuzana Laluhová Striežencová a Pavlov Petrík. Minister Krajčí tento krok zdôvodnil ako stratu dôvery voči vedeniu a hovorí o nehospodárnych opatreniach inštitúcie. ,,Pri svojich rozhodnutiach sa šéf rezortu zdravotníctva riadi základnými piliermi, ktoré si stanovil aj do programového vyhlásenia vlády. A to je transparentnosť, nulová tolerancia voči korupcii, prístup k informáciám, rozhodovanie na základe kvalitných dát, efektívne vynakladanie zdrojov či inklúzia laickej a odbornej verejnosti,” uviedla hovorkyňa rezortu ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Na konrétne otázky readakcie Glob.sk však rezort zdravotníctva nereagoval. 

Podľa ministerstva zdravotníctva štátne nemocnice za minulý rok dosiahli zadlženie viac ako 177 miliónov eur. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Jeden za všetkých, všetci za jedného

Toto rozhodnutie vyvolalo obrovské pobúrenie medzi zdravotníkmi a zrodila sa tak občianska iniciatíva nespokojných zamestnancov Národného ústavu detských chorôb. Vytvorili petíciu proti odvolaniu rady riaditeľov na čele s Ladislavom Kuželom. ,,Ak ste si nevšimli zmenu nášho ústavu a to, čo sa u nás dobré za tie roky stalo, tak verte, že my si to všímame. Z nemocnice, ktorá bola posledná v rebríčkoch hodnotenia nemocníc sme sa stali druhou najlepšou na Slovensku. Svoj nesúhlas potvrdzujeme aj našimi podpismi,” píše sa v petícii, ktorá má za dva dni už 186 podpisov a ich počet stále rastie. Okrem zdravotníkov sa pod ňu podpísal aj celý pedagogický zbor, ktorý pôsobí na pôde nemocnice. 

Kvôli odvolaniu vedenia detskej nemocnici, vznikla v NÚDCH-u iniciatíva nespokojných zamestnancov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Umelecká scéna sa búri

Za znovuobsadenie starého vedenia do vrcholových postov nemocnice bojujú aj umelci, ktorí ministrovi zdravotníctva adresovali otvorený list. Speváci, reperi a hudobníci ako Matúš Jakabčic, Luboš Šrámek, Martin Valihora, Anton Šulik, Natalia Germani, Anita Soul, Eugen Vizvary, Igor Kmeto, Suzie Hronec či Rytmus žiadajú od Krajčího len jedno, prehodnotiť odvolanie vedenia. ,,Najmä tí z nás, ktorí s deťmi NÚDCH pravidelne navštevujú dlhšiu dobu, mali možnosť opakovane sa presviedčať aké veľké pokroky nemocnica počas vedenia doc. MUDr. Kuželu kontinuálne robila. Dnes je na úplne inej úrovni poskytovania zdravotnej starostlivosti, ako tomu bolo pred 6 – 7 rokmi,” píše sa v liste. 

Zároveň vyzdvihli prívetivý, ľudský a profesionálny prístup zdravotníckeho personálu nemocnice. ,,Vážený pán minister, v plnej miere si uvedomujeme a rešpektujeme skutočnosť, že je vo Vašej kompetencii rozhodovať vo veci obsadenia vrcholových postov nemocníc. Dovoľujeme si Vás iba požiadať, aby ste naše vyššie spomenuté skúsenosti s NÚDCH zobrali na vedomie a zvážili prípadné prehodnotenie odvolania vedenia,” uzavreli umelci.

Aj časť umeleckej obce adresovala ministrovi Krajčímu svoje postrehy. Zdroj: pixabay.com

Rakúšania bojujú za Slováka

Stranu chytili odvolanému Kuželovi aj kolegovia z nemocnice v rakúskom Kittsee, ktorý s ním mali možnosť svojho času pracovať. Rovnako ako zamestnanci NÚDCH-u či slovenskí umelci, ani oni nesúhlasia so zosadením jeho osoby z čela vedenia detskej nemocnice v Bratislave. ,,Rakúski kolegovia s naozaj veľkým odborným údivom sledovali prácu uvedeného kolegu a snažili sa od neho učiť nielen jeho odbornosti, ale aj ľudského a morálneho prístupu k pacientom. Neskôr sme sledovali ako pod jeho odborným vedením rástla DFN, v ktorej si nechávame ošetrovať naše deti, kedže starostlivosť je momentálne na špičkovej európskej úrovni,” uvádzajú rakúski lekári v otvorenom liste. Veria, že odvolanie vedenia nemocnice je len omyl a že dôjde k prehodnoteniu celej situácie. 

Za Kuželu sa postavili aj kolegovia z Rakúska. Zdroj: TASR / AP

Noví ľudia

Dnes už v čele vedenia nemocnice sedia noví ľudia. Do funkcie generálneho riaditeľa Národného ústavu detských chorôb v Bratislave vymenoval minister Krajčí Petra Magáta, vyštudovaného lesníka. Funkciu medicínskej riaditeľky po novom vykonáva Jana Kosnáčová. ,,Našou prioritou sú zdravé vzťahy, zdravý ústav, zdravé deti. Chceme vytvoriť nemocnicu, kde sa oplatí zamestnať a pracovať. Bude to náročná úloha, lebo v nemocnici sú vo všeobecnosti omnoho komplikovanejšie vzťahy ako v iných firmách a spoločnostiach. Chceme riadiť reálnu nemocnicu, nie imaginárnu,“ zhodlo sa nové vedie NÚDCH.

Mohlo by vás zaujímať: