Spoločnosť Zahraničné

S krokmi vlády proti koronavírusu sú v Nemecku spokojné dve tretiny obyvateľstva

Letisko vo Frankfurte takmer zíva prázdnotou - Zdroj: SITA/AP Photo/Michael Probst

BERLÍN – Dve tretiny Nemcov sú spokojné s tým, ako spolková vláda pristupuje k boju proti pandémii koronavírusového ochorenia COVID-19. Vyplýva to z nového prieskumu, ktorý pre tlačovú agentúru DPA uskutočnila spoločnosť YouGov.

Približne 66 percent opýtaných poskytlo pozitívnu reakciu na konanie nemeckej vlády pod vedením kancelárky Angely Merkelovej, oznámila v sobotu DPA. Oproti predchádzajúcemu prieskumu verejnej mienky spred dvoch týždňov, keď sa pozitívne vyjadrilo 54 percent respondentov, ide o nárast spokojnosti obyvateľstva. Percentuálny podiel tých, ktorí vyjadrili nespokojnosť, poklesol v rovnakom časovom rámci z 38 na 27 percent.

Nemecko, podobne ako mnohé iné krajiny, pristúpilo k bezprecedentným opatreniam v úsilí zamedziť šíreniu nového druhu koronavírusu. Vláda na budúci týždeň v stredu rozhodne, či zmierni zavedené reštrikcie alebo nie. Spokojnosť vyjadrila nemecká verejnosť z celého spektra politickej scény okrem sympatizantov krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) – nespokojných so situáciou je 52 percent z nich, spokojných 45 percent, uviedla DPA.

Pred dvoma týždňami bola nespokojnosť stúpencov AfD s krokmi vlády na úrovni 68 percent, spokojnosť na úrovni 27 percent. Najnovší prieskum uskutočnila spoločnosť YouGov 7.-9. apríla na vzorke 2045 respondentov. Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu sa v Nemecku zvýšil o 5323 na celkových 113.525. V krajine zároveň zaznamenali ďalších 266 úmrtí, čím počet obetí stúpol na 2373, informovala v piatok tlačová agentúra Reuters.