Domáce Politika Spoločnosť Kauzy Top

S Matečnou si idú po krku, v minulosti traktormi blokovali Bratislavu. Farmári môžu o voliča bojovať aj s Harabinom

Farmári zakladajú stranu. Zdroj: Glob.sk/David Duducz

BRATISLAVA – Objavili sa po smrti novinára, s ministerkou pôdohospodárstva si nevedia prísť na meno a najnovšie zakladajú stranu. Reč je o farmároch, ktorí verejnosť zaujali najmä traktorovými protestami. Od začiatku vyjadrovali svoju nespokojnosť s vládou. Ministerka na oplátku tvrdila, že majú politické ambície. Dnes sa jej slová ukazujú ako pravdivé. Farmári totiž pred pár dňami oznámili založenie strany. O voliča budú zrejme bojovať so Smerom, KDH ale aj s Harabinom. 

 

Aktívni farmári sa začali na verejnosti objavovať po smrti novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Posledný článok zavraždeného novinára bol totiž o mafii a pozemkových podvodoch na východnom Slovensku. Novinári po Kuciakovej vražde išli po stopách posledného článku taktiež na východ a vypočuli si príbehy o “slovenskej mafii”, ktorá berie dotácie na parkoviská, či na pôdu, ktorú neobrába. Rozprávali im ich farmári, ktorí tvrdili, že sú ,,okrádaní” o pôdu a musia si ju často brániť vlastným telom.

Krátko na to poľnohospodári po prvýkrát prišli na traktoroch do Bratislavy. Chceli upozorniť na problémy na východe Slovenska a na to, že “na východe niečo je”. O rok svoj počin zopakovali opäť. Na Prezídiu Policajného zboru, kde oznamovali svoj protest, hovorili aj o smrti farmára zo Šamorína, ktorého podľa nich zabila miestna mafia. Keď vo februári 2019 prišli do Bratislavy, premiér Peter Pellegrini si chcel vypočuť ich sťažnosti a návrhy. Prizval ich preto na rokovanie vlády. Poľnohospodári ale spokojní neboli a preto obrovskými strojmi zablokovali Most SNP. Neskôr sa zúčastnili aj spomienkového zhromaždenia Za slušné Slovensko k ročnému výročiu vraždy Kuciaka a jeho priateľky. Aj tam skritizovali vládu.

Objavili sa pochybnosti

Kým zo začiatku bola ich iniciatíva vnímaná najmä pozitívne, časom sa začali ozývať pochybnosti. Najmä ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná upozorňovala na pochybnú minulosť vedúcich tvárí protestov. Matečnej kritiku prebrala celá SNS a poukázali na niekoľko káuz, ktoré sa s farmármi spájali. František Oravec napríklad vystupuje ako svedok v prípade, v ktorom je obžalovaný jeho bratranec. Uňho našla polícia výbušniny a fotky podnikateľov z konkurenčnej firmy. Na súde sa údajne hovorilo, že sa týmito ľuďmi zaoberal na žiadosť Oravca.

Na snímke farmári, lesníci a geodeti prichádzajú na Prezídium Policajného zboru. Zdroj: Glob.sk/David Duducz

Patrik Magdoško tiež nemá mať čistý štít. Napriek tomu, že sa pasuje za poctivého farmára, ktorý bojuje za spravodlivosť, sám mal problémy so zákonom. Patrik Magdoško, chovateľ koní, mal totiž pred vchodom do jednej z bánk v Snine napľuť istému Mariánovi Antolíkovi do tváre. Následne mu mal povedať, že pokiaľ sa mu do ôsmej hodiny večera neospravedlní, tak ho dopichá nožíkom a zabije. Incidentu predchádzalo slovné nedorozumenie, ale aj spoločná minulosť aktérov. Obaja aktéri spor uzavreli zmierom.

Glob.sk Magdoška s touto kauzou konfrontoval na tlačovej besede ešte vo februári. Farmár sa vtedy odmietol vyjadriť. Tvrdil, že nemá k dispozícii potrebné dokumenty. Zároveň hovoril, že si ich dal na súde vyžiadať a že o tejto kauze prehovorí na tlačovej besede. To sa dodnes nestalo. Na tieto kauzy opakovane poukazovala najmä ministerka Matečná, ktorá sa nepriateľstvom voči protestujúcim farmárom netají. Za “vyťahovanie” ich káuz, poľnohospodári podali na ministerku trestné oznámenie.

Hnoj pre Danka a blokáda Bratislavy

Pozornosť verejnosti pútajú najmä ich kontroverzné počiny. Tento rok okrem blokády Mosta SNP, vykydali hnoj pred Poľnohospodársku platobnú agentúru. Práve tento úrad je podľa nich zodpovedný za mnoho ich problémov. Hnoj neskôr vykydali aj do základov Dankovho stožiara pred NR SR.

Farmári sú známi najmä vďaka ich protestom, pri jednom z nich vykydali hnoj pred PPA. Zdroj: TASR /Jaroslav Novák

Po traktorových protestoch sa do Bratislavy vybrali opäť, tentokrát na koňoch. Počas svojej cesty zbierali podpisy na petíciu za odvolanie ministerky Matečnej.

Matečná už od februára opakovane tvrdila, že za protestami nie sú také čisté úmysly, ako sa mohlo na prvý pohľad zdať. Tvrdila napríklad, že farmári z Iniciatívy poľnohospodárov nezastupujú skutočných pracujúcich ľudí, ale že im ide najmä o seba a o svoje politické ambície. Hoci farmári jej slová popierali, nakoniec sa ukazuje, že nebola ďaleko od pravdy.

Vstup do politiky

O vstupe do politiky začali farmári hovoriť len pred niekoľkými mesiacmi. Tvrdili, že protestami nič nezmenili a že niet inej cesty. Predpokladalo sa však, že vstúpia do nejakej už existujúcej strany. Rokovať mali s KDH, s OĽaNO, aj so vznikajúcou stranou Andreja Kisku Za ľudí.

Nakoniec ale usúdili, že chcú do politiky vstúpiť sami. Len pred niekoľkými dňami oznámili, že od septembra chcú zbierať podpisy pre vznik strany Máme toho dosť!. Hlavnými tvárami strany by mali byť tváre farmárskych protestov – František Oravec, Partik Magdoško a Jaroslav Jánoš.

Farmári protestovali aj pred PPA. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Budú sa snažiť zaujať najmä voličov v regiónoch. Podľa našich informácií si dali vypracovať prieskum, ktorý im ukázal, že túto šancu majú.

Veľa kohútov na jednom smetisku

Podľa politického analytika Jána Baránka je vznik strán z rôznych iniciatív u nás bežný. “Nie je to nič prekvapujúce, dnes vidíme, že v politickom priestore je doslova chaos. Vznikajú tu v priebehu leta rôzne nové strany,” hovorí odborník. Podľa neho je to znakom toho, že sa politická scéna chce preformovať. “Ľudia cítia, že je tu nejaký priestor,” hovorí. “Lenže ten priestor sa neklonuje a nezväčšuje, tie strany sa budú uchádzať o stále toho istého voliča,” myslí si Baránek.

Ak strana Máme toho dosť! vznikne, bude podľa Baránka oslovovať najmä vidieckeho voliča. “No lenže toho vidieckeho voliča oslovujú aj iné strany, je tam KDH, ĽSNS, do veľkej miery Smer, a ak príde Harabin, bude ho oslovovať aj on,” hodnotí. “Je tam dnes skutočne veľa kohútov na jednom smetisku a povedať, kto bude úspešný, je naozaj nemožné,” hovorí. Podľa neho treba počkať, ako sa situácia na politickej scéne uprace.

Galéria
Farmári protestujú pred PPA. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: TASR / Roman Hanc
Farmári protestujú pred PPA. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Patrik Magdoško je známy vďaka farmárskym protestom. Zdroj: TASR – Jaroslav Novák
Farmári protestujú pred PPA. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Farmári vystúpili aj na proteste Za slušné Slovensko. Zdroj: Glob.sk
Na snímke protestujúci farmári vysypali hnoj pred budovu Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) v Bratislave 22. februára 2019. FOTO TASR – Jaroslav Novák
Farmári vo februári 2019 zablokovali Bratislavu. Zdroj: Glob.sk
Farmárov na vláde prijal premiér aj ministri. Zdroj: Glob.sk
Na snímke traktory protestujúcich farmárov z celého Slovenska prišli pred Úrad vlády v Bratislave Zdroj: TASR – Jaroslav Novák
Svojim príchodom ochromili dopravu v Bratislave. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Farmári boli v hlavnom meste aj vo február, vtedy na traktoroch. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Protestujúci farmári nárazovo ochromili dopravu v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next