Spoločnosť Zahraničné

S požiarom na ostrove Euboia bojuje 400 gréckych hasičov, pridali sa lietadlá EÚ

Na snímke vrtuľník hasí lesný požiar pri obci Makrymalli na ostrove Euboia (Evia) v Egejskom mori 14. augusta 2019. Zdroj: TASR/AP

ATÉNY – Grécko vyslalo vo štvrtok takmer 400 hasičov na ostrov Euboia (Evia) do boja s obrovským prírodným požiarom, ktorý tam už tretí deň spaľuje nedotknutý borovicový les. Pomáhajú im už aj hasičské lietadlá z Európskej únie.

 

“Dnes sme väčší optimisti, pretože vietor sa utíšil,” povedal pre štátnu televíziu ERT Jorgos Kostopulos, inšpektor civilnej ochrany pre ostrov Euboia v Egejskom mori.

Hasičom sa podarilo skrotiť požiar v rokline neďaleko dediny Platana, a to za pomoci takmer 100 vozidiel, deviatich vrtuľníkov a 12 lietadiel, vrátane dvoch z Talianska a jedného zo Španielska. Tie zhadzujú vodu na plamene v ťažko prístupnom teréne.

“Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme pri dedine vytvorili dodatočnú protipožiarnu ochranu,” uviedol podľa agentúry AFP Kostopulos. Muž za ním zatiaľ vykopával hlbokú brázdu.

“Les je úplne zničený,” vyhlásil šéf miestnej samosprávy Dimitris Jannutsos pre portál televízie Open TV o prírodnej horskej rezervácii Agrilitsa s rozlohou 550 hektárov.

Požiar na druhom najväčšom gréckom ostrove Euboia vypukol v utorok 13. augusta v skorých ranných hodinách a vyžiadal si evakuáciu štyroch dedín vrátane spomínanej Platany.

Komisár EÚ pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis označil v stredu zmobilizovanie gréckych síl za “príkladné”, keďže pohotovostných čatám sa podarilo ochrániť obývané oblasti.

V utorok utrpel popáleniny hasič, keď sa pokúšal prejsť cez oheň na motocykli, a kempujúcim dovolenkárom zhoreli tri autá, uviedol miestny starosta.

Žiadne ďalšie zranenia ani problémy s dýchaním, ktoré by si vyžadovali hospitalizáciu, však neboli hlásené.

Grécko trápi séria prírodných požiarov už od víkendu. Plamene navyše rozdúchaval vietor so silou víchrice a teploty dosahujúce 40 stupňov Celzia.

Premiér Kyriakos Mitsotakis, ktorý zrušil letnú dovolenku a v utorok sa vrátil do metropoly Atény, vyzval Európsku úniu, aby ešte viac posilnila svoje protipožiarne služby.

“Zmena klímy si už vyberá daň v južnej Európe. Preto je priam povinnosťou EÚ, aby posilnila svoj záchranný mechanizmus,” dodal v stredu premiér.

Vzdal úctu posádkam hasičov, ktorí zápasia denne priemerne s 50 lesnými požiarmi.

“Som si vedomý, že naši hasiči, predovšetkým za posledných päť dní, dávajú zo seba všetko. Sú bez spánku a často bez jedla,” upozornil Mitsotakis.

Ďalšie požiare dostali hasiči v utorok pod kontrolu napríklad na ostrove Thassos, v stredogréckej oblasti Boiótia (Viotia) a na polostrove Peloponéz.

Na juhu Francúzska sa pokúša zastaviť šírenie požiaru vyše 500 hasičov

Viac ako 500 hasičov sa zapojilo do boja s požiarom aj na juhu Francúzska, ktorý doposiaľ zničil už 900 hektárov borovicového lesa. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na hasičskú službu.

Požiar vypukol v stredu v departemente Aude, juhovýchodne od mesta Carcassonne, v lesných oblastiach, ktoré boli pre nedávne sucho klasifikované ako oblasti s “vážnym” stupňom ohrozenia požiarmi.

“Spálených bolo približne 900 hektárov,” povedal pre AFP oblastný veliteľ hasičov Philippe Fabre. Dodal, že požiar podporovaný silným vetrom doteraz nezničil žiadne budovy ani nedošlo k zraneniam. Varoval však, že počas dňa sa očakáva zosilnenie vetra, ktorý môže urýchliť šírenie ohňa.

Požiar, s ktorým hasiči bojujú, sa rozšíril do neďalekých dedín. Jeho hasenie komplikuje ťažko prístupný terén.

Hasiči uviedli, že na oheň plánujú zhadzovať vodu.