Spoločnosť Domáce Kultúra Top

S vysvedčením rovno do múzea. Prázdniny sa dajú stráviť aj inak

Zdroj: TASR / Henrich Miššovič

BRATISLAVA – Vysvedčenia sú odovzdané. Deti môžu začiatok prázdnin osláviť aj inak ako zvyčajne – v múzeu či galérii. Tie lákajú ratolesti svojím bohatým programom. Dokonca niektoré z nich za vysvedčenie sľubujú vstup zadarmo. Ak neviete, kam so svojimi školákmi, prinášame vám prehľad tých najzaujímavejších zákutí vo svete umenia.

 

Spoznávanie našej histórie, objavovanie a odhaľovanie tajomstiev dokáže byť poriadna zábava. Deti si aj počas týchto prázdnin môžu spríjemniť voľný čas dobrodružstvom. Múzeá, hrady či zámky sľubujú množstvo zaujímavostí, ktoré stoja za pozretie. To svoje si nájdu nielen deti, ale aj rodičia.

Bratislavský kraj

Slovenské národné múzeum má pripravených niekoľko expozícií. Historické múzeum pozýva na výstavu, ktorá odhaľuje procesy a cestu zbierkového predmetu v múzeu, kým sa môže prezentovať ako exponát. ,,Na výstave sprevádzajú návštevníka i digitálne technológie, ktoré približujú obrazový materiál súvisiaci s procesom reštaurovania a najmä stav po reštaurovaní. Výstavu oživí ukážka inšpirácie ľudovými prvkami v súčasnom umení v podobe troch svetelno-zvukových objektov “ECHO” výtvarníka Mareka Kvetana,‘‘ uviedla Slovenská národná galéria. Organizátori si pre návštevníkov pripravili aj detektívnu hru. Cieľom je odhaliť predmet na základe kľúčových slov.

 

Banskobystrický kraj

Gemersko-malohontské múzeum láka žiakov a študentov na rôzne expozície a výstavy úplne zadarmo. Stačí si priniesť vysvedčenie. Známky v tomto prípade nie sú také dôležité. Akcia trvá od dneška až do soboty.

Stredoslovenská galéria si zase v sobotu v Bethlenovom dome pripravila zážitkový program k výstave Vypovedaní. Predstavuje Rómov v slovenskom výtvarnom umení 19. a 20. storočia. ,,Čakajú nás rôzne zaujímavé hry na pozornosť v dvojiciach alebo skupinách a hry s priraďovaním zvukových asociácií k dielam. Budeme vytvárať asambláže z rôznych materiálov, ako aj veľkú spoločnú koláž pestrej maľby Antona Jaszuscha,‘‘ píše Stredoslovenská galéria.

Okrem toho si Stredoslovenská galéria pripravila pre najmenších v čase letných prázdnin hravý zážitkový program. Chystajú rôzne zmyslové a pohybové hry, tvorivé aktivity s farbami. Činnosti sú zamerané na rozvoj motoriky a fantázie.

 

Galéria má pripravené rôzne aktivity pre deti. Zdroj: FB Stredoslovenská galéria

Košický kraj

Banícke múzeum v Rožňave sa teší na malých nadšencov kultúry. Pre školopovinných návštevníkov prichystalo prekvapenie. Podujatie s názvom Koniec školského roka v múzeu sľubuje vstup zadarmo. Je pripravené pre tých, ktorí sa v deň vysvedčenia preukážu vysvedčením, bez ohľadu na známky. ,,Táto výnimočná akcia platí aj v sobotu 29. júna 2019 v Zážitkovom centre SENTINEL a v Andrássyho obrazárni,‘‘ dodalo Banícke múzeum.

Nitriansky kraj

Nitriansky hrad 5.júla otvorí svoje brány a zákutia, ktoré nie sú bežne sprístupnené. Môžete navštíviť hradný areál,  expozíciu a tiež katedrálu. Počas júla v Gotickej priekope organizátori pripravili film pre romantické duše – Zrodila sa hviezda.

 

Deti majú s vysvedčením vstup zadarmo. Zdroj: FB Banícke múzeum v Rožňave

Prešovský kraj

Šarišská galéria v Prešove pozýva na vernisáž výstavy ANDY WARHOL – Ja pochádzam odnikiaľ. Výstava je zameraná na bližšie poznanie Warhola cez rôzne dokumenty a diela umelca. ,,Zámerom kurátorov projektu Warhol Tour, ktorého súčasťou je aj táto výstava, je pokúsiť sa odpovedať na výrok, ktorým Warhol akoby zámerne tajil svoj pôvod, no na druhej strane provokoval k hľadaniu poznania skutočného pôvodu,‘‘ skonštatovala galéria.

Trenčiansky kraj

V trenčianskom kraji stojí za povšimnutie expozícia pripravená k 125. výročiu narodenia M. R. Štefánika. Nájdete ju v Múzeu Milana Rastislava Štefánika v Košariskách. Návštevníci sa vďaka expozícii vrátia do prostredia, v ktorom Štefánik žil, do spoločnosti, v ktorej sa pohyboval a do udalostí, v ktorých zanechal kúsok seba.

Od 1.júna sa v Kasárni na Trenčianskom hrade môžete tešiť na novú výstavu ,,Život po živote‘‘ /ZOO z múzea/. ,,Výstava ponúka pohľad do zoologického depozitára Trenčianskeho múzea a prinesie veľa zaujímavých a návštevnícky atraktívnych zbierkových predmetov viacerých skupín živočíchov, ako napríklad vtákov, cicavcov alebo hmyzu,‘‘ láka Trenčiansky hrad. Návštevníkov zoznámi dokonca s postupmi a významom konzervovania jednotlivých zvierat.

 

Múzeum M. R. Štefánika. Zdroj: snm.sk

Trnavský kraj

Dominantou a jednou z najväčších turistických atrakcií v Trnavskom kraji je Smolenický zámok. Určite si nenechajte ujsť vežu s vyhliadkovou terasou. Prostredie dýcha rozprávkovou atmosférou a tak je práve tento zámok pre deti ako stvorený.

Žilinský kraj

Považské múzeum v Žiline je zaujímavé svojou expozíciou Jánošík a Terchová. Je rozdelená do niekoľkých tematických celkov. Návštevník sa dozvie zaujímavosti zo života a zbojníčenia Juraja Jánošíka. Exponáty z Terchovej zase priblížia hudobný folklór, ale aj dávny spôsob bývania v drevenici. Súčasťou je tiež premietanie filmu o živote Jánošíka.

Existuje veľmi veľa hradov či múzeií, na ktoré môže byť Slovensko hrdé. Je tak len na nás, čo je nášmu srdcu blízke a kam povedú naše kroky.

 

Galéria
Zdroj: smolenice.com
Preukázaním vysvedčenia majú deti v niiektorých múzeách vstup zadarmo. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: smolenice.com
Expozícia Jánošík a Terchová. Zdroj: muzeum.sk
Za vysvedčenie je v niektorých múzeách vstup zadarmo. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Strach detí z nemocníc sa dá odbúrať. Zdroj: pixabay.com
Gotická priekopa pripravuje premietania známych filmov. Zdroj: nitrianskyhrad.sk
navigate_before
navigate_next