Domáce Šport Top

Sagan je späť. Na Giro d´ Italia sa môže pripraviť na horské etapy a mimoriadnu konkurenciu

Slovenský cyklista Peter Sagan sa po prvý krát predstaví na pretekoch Giro d ´Italia. zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Tour de France sú najväčšie, najsledovanejšie a najbohatšie cyklistické preteky planéty. Ale sú aj najpopulárnejšie? To je nielen polemika nielen medzi fanúšikmi, ale aj medzi samotnými jazdcami a ich tímami. Veľkým súperom Tour je totiž v tomto smere Giro d´Italia.

 

Stará osvedčená klasika, návrat ku koreňom, príval emócii, nadšenia, vzrušenia a tej pravej cyklistiky. Giro je jednoducho v tomto smere jedinečné, neopakovateľné a nenapodobiteľné. Na porovnávanie budú mať všetci športoví fanúšikovia najbližšie tri týždne, keďže cyklistická fiesta na Apeninskom polostrove sa začína už v sobotu 3. októbra.

Iba 14 dní po Tour de France. Ešte nikdy v histórii nebola Grande Partenza tak neskoro. Koronavírus však zmenil všetko zabehané a zaužívane aj v cyklistike a tak 103. ročník Giro d´Italia musel meniť kalendár, trasu aj celý program pretekov. Aj zloženie jednotlivých tímov je úplne iné ako malo byť začiatkom mája.

Navyše, už to nebude neskorá a teplá jar, ale začiatok jesene s nevyspytateľným a sychravým počasím, kedy bude tiež zároveň skoro tma. Pripravených je 21 etáp a 3 500 kilometrov so štartom na Sicílii a finišom v Miláne. Je zaujímavé, že na rozdiel od Tour má Giro na programe až tri časovky, pričom prvá je hneď v úvodnej etape a posledná v tej záverečnej.

K tomu je pripravených až 13 horských etáp. Absolútnym bonbónikom a niečím mimoriadnym budú pre cyklistov dve monštrózne stúpania na Colle dell’ Agnello vo výške 2 744 metrov nad morom v 20. etape a Passo del Stelvio vo výške 2 758 metrov v 18. etape. Na miesta, kde býva sneh celý rok. K tomu ďalších päť kopcov s výškou nad 2 000 metrov a dojazd do lyžiarskych stredísk Sestriere a Madonna di Campiglio.

Prvýkrát bude na štarte Giro aj Peter Sagan, ktorý dal organizátorom pred rokom sľub, že príde a ten aj dodržal. Urobil tak aj napriek všetkému, čo koronavírus spôsobil. Je paradoxné, že Sagan bude mať na Giro d´Italia premiéru vo svojich tridsiatych rokoch. Práve v Taliansku totiž začínal ako 19-ročný s profesionálnou cyklistikou, podpísal tu prvú zmluvu, býval tu, trénoval a stále tu má druhý domov.

Napokon nikde inde nie je Sagan tak populárny ako v Taliansku. Ani na Slovensku. Napokon, množstvo televíznych spotov k propagácii Gira v hlavnej úlohe so Saganom je toho dôkazom. Získať cyklámenový dres pre víťaza bodovacej súťaže tak bude pre Sagana extra motivácia. Neabsolvovať aspoň raz Giro by bolo tiež neodpustiteľným hriechom a nesplateným dlhom pre jeho osobného priateľa a riaditeľa pretekov Maura Vegniho.

Zoznam adeptov na celkový triumf nie je síce tak výrazný ako pri Tour de France, ale aj na Giro d´Italia sú veľké mena a zoznam je poriadne pestrý. Vincenzo Nibali, Steven Kruijswijk, Geraint Thomas, Rafal Majka, Wilco Kelderman, Jakob Fuglsang, Simon Yates. Vážnu špurtérsku konkurenciu bude mať aj Sagan. Na štarte nechýbajú Elia Viviani, Michael Matthews, Alvaro Hodeg, Arnaud Demáre, Rudy Barbier, Fernando Gavíria alebo Giovanni Visconti. Celkovo sa v Taliansku predstaví 22 tímov a 176 jazdcov.

Sagan bude mať v tíme BORA za kolegov Talianov Cesareho Benedettiho a Mattea Fabra, Rakúšanov Patricka Gampera a Patricka Konráda a Poliakov Macieja Bodnara, Rafala Majku a Pawla Poljanského. Lídrami do kopcov a na celkovú klasifikáciu budú Majka s Konrádom, kým v bodovacej súťaži je prioritou slovenský šampión. V každom prípade sa od Sagana po Tour de France očakáva na talianskych cestách minimálne etapové víťazstvo.

Naposledy vyhral pred viac ako rokom na Tour 2019 piatu etapu. To bolo 10. júla a odvtedy nič. K tomu by ako bonus potešil aj triumf v bodovacej súťaži. Taliansko preto naznačí, či sa na Tour začal súmrak Saganovej kariéry alebo éra 30-ročného Žilinčana naberie nový rozmer. Aj keď posledný slovenský mohykán patriaci do svetovej cyklistickej extratriedy je stále on. A dlho ešte zrejme bude aj ikonou na dvoch kolesách.