Domáce Šport Top

Sagan po štvrtýkrát druhý na Giro d ´ Italia a po štvrtýkrát vyhral Francúz Démare

V Taliansku pokračovali jedenástou etapou cyklistické preteky Giro d´Italia s cieľom v Rimini. Zdroj: facebook giroditalia.it

RIMINI – Víťazom 11. etapy Giro d´Italia sa stal Arnaud Démare, ktorý triumfoval v hromadnom špurte celého pelotónu. Už štvrtýkrát. Slovenský cyklista Peter Sagan skončil tesne druhý.

 

V poradí 11. etapa Giro d´Italia mala v jednom z najznámejších talianskych letovísk, v Rimini, štýlový dojazd. Hoci cyklisti išli 188 kilometrov popri jadranskom pobreží, na žiadnu romantiku nemali ani čas, ani náladu. Jednou z hlavných tém v pelotóne bola totiž situácia s koronavírusom, na ktorú sa sťažovali organizátorom tímy aj jazdci. Taliani totiž na rozdiel od Francúzov majú v “bubline” ďaleko uvoľnenejšiu disciplínu a poriadok.

Hotely nie sú hermeticky uzavreté, cyklisti sa na chodbách a v spoločných priestoroch stretávajú s hosťami, ktorí by tam nemali ani byť. Podobne je to aj na štarte alebo v cieli. Aj preto sú na mieste obavy, či sa celé Giro skončí podľa plánu po troch týždňoch v Miláne. Tímy Mitchelton-Scott a Jumbo-Visma už pre pozitívne testy jazdcov odstúpili a túto možnosť reálne zvažujú aj ďalšie zoskupenia.

Peter Sagan však zbytočne paniku nevyvolával. “Môžeme byť radi, že sme odštartovali do druhého týždňa. Organizátori robia všetko, aby nás ochránili. Nechcem o tom veľmi rozmýšľať, keďže s tým aj tak nič neurobím. Môžeme akurát nosiť rúška a umývať si ruky. Jedného dňa to všetko skončí,” povedal pred etapou.

Na jej začiatku sa veľa diskutovalo aj o jeho veľkom triumfe v 10. etape a jeho úžasnom sóle. Veľkú radosť mal aj 30-ročný slovenský šampión, ktorý vyhral po roku a pol. “Tento úspech má pre mňa špeciálny význam, keďže je môj prvý na Giro d’Italia. Moje predchádzajúce víťazstvo bolo vlani na Tour de France, musel som si trocha počkať. Tím aj fanúšikovia majú očakávania a dlhoval som im víťazstvo. Na pódiu som sa umiestnil veľakrát, ale medzi a prvým a druhým miestom je veľký rozdiel,” povedal Sagan.

Nielen na trati bolo poriadne horúco a pekelná mala byť aj 11. etapa, ktorá bola naprogramovaná pre čistokrvných špurtérov. Celá sa išla popri mori, za ideálneho slnečného počasia. Bolo 20 stupňov a cyklistom fúkalo do chrbta. Na trati bola iba jedna horská prémia štvrtej kategórie, ktorá spestrila jej profil. Zaujímavejší bol dojazd do Rimini. Na posledných deviatich kilometroch bolo veľké množstvo 90-stupňových zákrut, ale cesta bola rovná ako placka.

Komu by to malo vyhovovať? Určite Arnaudovi Démarovi, víťazovi troch etáp. Finiš bol totiž presne podľa jeho chuti. Krátky, výbušný, na širokej ceste a po rovine. Ale po fantastickom sóle a víťazstve v 10. etape bol pri chuti aj Peter Sagan. Vrátil sa do hry o cyklámenový dres, ukázal skvelé nohy aj formu a pred etapou mal na Francúza už iba 20-bodovú stratu. Zaujímavé boli preto aj body za rýchlostnú prémiu.

Boli tu aj Fernando Gaviria, Elia Viviani alebo Álvaro Hodeg. Promenáda v Rimini sa tak mohla tešiť na dojazd najlepších špurtérov. Aj preto pelotón pustil do úniku iba päticu jazdcov a kontroloval si ich odstup, aby nebol príliš vysoký. Ten bol maximálne štvorminútový, ale do prvej rýchlostnej prémie bolo po ňom.

Ešte na rýchlostnej prémii si najviac bodov podelila skupina v úniku, kým pelotón sa formoval na súboj Démare – Sagan. Bola to malá generálka na záverečný finiš, aj keď obaja cyklisti sa pri špurte ani len poriadne nezadýchali. Klasika jednotlivých etáp tak bola dodržaná a Démare bol opäť pred Saganom a k dobru si pripísal o jeden bod viac.

Tá hlavná porcia však jazdcov čakala v Rimini, kde bolo pre víťaza pripravených 50 bodov. Bolo by však naozaj veľkým prekvapením, ak by Démare v Rimini nevyhral. Zastaviť by ho mohla iba technická porucha bicykla, defekt, pád alebo zlý výber miesta a taktiky. Sagan sa musel snažiť minimalizovať straty na Francúza.

Záver bol extrémne technicky náročný, s množstvom zákrut. Na posledných ôsmich kilometroch bolo dôležité byť vpredu, držať si pozície a to najmä 2,5 kilometra pred cieľom, inak jazdci riskovali pád. V poslednej ľavotočivej zákrute 600 metrov bolo ideálne byť úplne na špici. Tam sa rozhodovalo o víťazovi etapy. Do bodky o tom vedeli všetci favoriti, držali si perfektne pozície a do cieľovej rovinky prišli vedľa seba. Sagan z piatej pozície, zavesený za zadným kolesom Démara.

Francúzova akcelerácia na posledných 100 metroch bola však úžasná. Aj keď Sagan urobil všetko takmer dokonale a mal rýchlosť aj dobrú pozíciu, nestačilo to. Démare vyhral o dĺžku bicykla. Tretí finišoval Kolumbijčan Jose Alvaro Hodeg. Jednoducho momentálne je najlepším špurtérom. Triumfoval po štvrtýkrát, čo na Giro naposledy dokázal ešte v minulom storočí Bernard Hinault. V súťaži o cyklámenový dres tak má Démara na Sagana k dobru 36 bodov. Na čele celkového poradia sa udržal Portugalčan Joao Almeida.

“Dnes sa nekonalo žiadne prekvapenie a rovinatá etapa vyvrcholila rýchlym špurtom. Tím opäť odviedol výbornú prácu, na posledných kilometroch sme boli na čele a po záverečnej ľavotočivej zákrute som bol v dobrej pozícii. V špurte som urobil maximum, no na víťazstvo to nestačilo,” uviedol Sagan pre stránku svojho tímu.

“Pôsobivé, skutočne pôsobivé. Dnes pre mňa pracoval celý tím, museli dotiahnuť späť únik a nasadili skutočne vysoké tempo. V závere sme sa museli dostať cez všetky tie tesné zákruty a pred cieľom odviedli všetci super prácu. Jacopo Guarnieri bol na posledných 400 metroch fantastický. Potom som začal špurtovať a viem, že sa ma snažili obísť, ale na páske som bol najsilnejší. Je to úžasné. Nemyslel som si, že by som tu mohol vyhrať štyri etapy. Chcem pogratulovať celému tímu, pretože je to rovnako ich víťazstvo ako moje. Verili mi, tvrdo pracovali a vyplatilo sa,” povedal Démare.

Výsledky 11. etapy (Porto Sant’Elpidio – Rimini, 182 km)

1. Arnaud Demare (Fr./Groupama-FDJ) 4:03:52 h, 2. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 3. Alvaro Jose Hodeg (Kol./Deceuninck-Quickstep), 4. Simone Consonni (Tal./Cofidis), 5. Rick Zabel (Nem./Israel Start-Up Nation), 6. Nico Denz (Nem./Sunweb), 7. Fernando Gaviria (Kol./SAE Team Emirates), 8. Stefano Oldani (Tal./Lotto Soudal), 9. Jacopo Mosca (Tal./Trek-Segafredo), 10. Elia Viviani (Tal./Cofidis) všecti rovnaký čas

Celkové poradie
1. Joao Almeida (Portug./Deceuninck-Quickstep) 43:41:57 h, 2. Wilco Kelderman (Hol./Sunweb) +34 s, 3. Pello Bilbao (Šp./Bahrain McLaren) +43, 4. Domenico Pozzovivo (Tal./NTT) +57, 5. Vincenzo Nibali (Tal./Trek-Segafredo) +1:01, 6. Patrick Konrad (Rak./Bora-Hansgrohe) +1:15, 7. Jai Hindley (Aus./Sunweb) +1:19, 8. Rafal Majka (Poľ./Bora-Hansgrohe) +1:21, 9. Fausto Masnada (Tal./CCC) +1:36, 10. Hermann Pernsteiner (Rak./Bahrain McLaren) +1:52, … 77. SAGAN +1:07:39

Bodovacia súťaž
1. Demare 220 g, 2. Sagan 184, 3. Filippo Ganna (Tal./Ineos Grenadiers) 51

Vrchárska súťaž
1. Ruben Guerreiro (Portug./EF Pro Cycling) 84 b, 2. Giovanni Visconti (Tal./Vini Zabu) 76, 3. Ganna 45, … 13. SAGAN 15