Domáce Šport Top

Sagan sa musí mať na pozore. Najlepším cyklistom súčasnosti je iba 20-ročný Remco Evenepoel

Najväčším talentom súčasnej cyklistiky je iba 20.ročný Belgičan Remco Evenepoel. Zdroj: Facebook

BRATISLAVA – Kto je najlepším cyklistom súčasnosti? Peter Sagan, Egan Bernal, Primož Roglič, Tom Dumoulin, Wout va Aert, Julian Alaphilippe alebo Matthieu van der Poel? Všetko sú to jazdci svetovej extratriedy, ku ktorým môžeme zaradiť ešte možno ďalších desiatich cyklistov.

 

No výnimočným, najuniverzálnejším a najdominantnejším je Remco Evenepoel. Iba 20-ročný Belgičan, ktorý je ako z inej galaxie. V tomto roku štartoval na štyroch ťažkých etapových pretekoch a všetky štyri vyhral. S prehľadom, absolútne suverénne, ako by to bola iba jazda po školskom ihrisku. Na začiatku sezóny, ešte pred koronavírusovou prestávkou, ovládol preteky Okolo San Juanu a Algárve. Po reštarte sezóny to boli podujatia Okolo Burgosu a Poľska. Kým v Kolumbii a v Portugalsku to boli predovšetkým časovky a špurtérske etapy, v Španielsku a u našich severných susedov kraľoval aj v kopcoch a horských etapách.

Vo všetkom dominuje, akoby nemal slabiny a jeho univerzálnosť je fascinujúca. Ako jediný cyklista súčasnosti ešte v tejto sezóne neprehral – kde prišiel, tam vyhral. Je z neho Pán nezdolateľný. Nie je to žiadna zhoda okolností, alebo výsledok slabšej konkurencie na štrte. Veď na Okolo San Juanu sa predstavili Sagan, Alaphilippe, Fernando Gaviria či Oscar Sevilla. Okolo Algarve zasa okrem iných Max Schachamnn, Vincenzo Nibali, Michal Kwiatkowski, Van Averamet, Bauke Mollema, van der Poel alebo Rohan Dennis. Excelentná konkurencia bola aj v Poľsku, kde počas uplynulého víkendu Evenepoel zvalcoval konkurenciu. Štartovali tu Jakob Fuglsang, Simon Yates, Rafal Majka, Wilco Kelderman, Mikel Nieve alebo Rui Costa.

Nič Evenepoela nezastavilo. Zdá sa, že nik nemá takú formu a fazónu ako 20-ročný Belgičan. Nadšený z jeho výsledkov a výkonov je aj šéf tímu Deceuninck – Quick Step Patrick Lefevere. “Bez ohľadu na to, čo od neho chceme v pretekoch, on nás vždy prekvapí a urobí niečo naviac.”

Pozornosť konkurencie si Evenepoel získal už pred rokom. Teraz jeho prítomnosť na štarte a výsledky po pretekoch berú niektorí z humorom. “My starší jazdci by sme si mali veci urýchliť a vyhrať ešte nejaké preteky. Ako to totiž vyzerá, za chvíľu bude Remco vyhrávať úplne všetko,” dodal s úsmevom ostrieľaný matador Mikel Landa.

Pritom je veľmi pravdepodobné, že ho na Tour de France neuvidíme. Evenepoel mal totiž v tejto sezóne štyri osobné plány – vyhrať klasiku Liege – Bastogne – Lige, Giro d´Italia, OH v Tokiu a MS vo Švajčiarsku. Klasika v Liege a olympiáda padli, ostali mu ale ešte ďalšie dva ciele – talianske Giro a svetový šampionát. To, že vynechá Tour, je naznačené aj nomináciou na francúzsku generálku Critérium de Dauphine, kde ho Deceuninck nenominoval. Alebo ho chce tím šetriť? Na Dauphiné sú totiž všetko iba horské etapy s dojazdami na vrchole stúpania. Pritom Evenepoel je stroj na úspechy ako svojho času jeho legendárny krajan a najlepších cyklista histórie Eddy Merckx.

Ten je nielen jeho najväčším fanúšikom, ale aj kritikom. “Samozrejme, že je talentovaný, ale cesta úplne hore je veľmi dlhá. Občas to z jeho rozhovorov vyzerá, že už všetko vie a všetko pozná. Dúfam, že naplní všetky očakávania, ale ešte bude musieť zjesť veľa sendvičov,” povedal Merckx. Tým naznačil, že Evenepoela čaká ešte veľa práce. “Zlepšujem sa, čo je vidieť aj na výsledkoch, aj na číslach, ktoré mám. Snažím sa lepšie trénovať, regenerovať, robiť všetko lepšie len aby som vyhrával,” povedal Evenepoel. Momentálne to nevyzerá, že by ho niekto alebo niečo zastavilo.

Pritom je zaujímavé, že Remco Evenepoel začal svoju športovú kariéru ako futbalista. Futbalu sa venoval od piatich rokov. Jeho otec Patrick nechcel mať zo svojho syna profesionálneho pretekára. „Vždy sme v televízii sledovali cyklistiku, každú nedeľu, a nikdy sme si nenechali ujsť Ronde alebo Roubaix. Zato futbal sme nepozerali nikdy. Moja láska k cyklistike bola väčšia ako k futbalu. Pred obrazovkou som hltal Toma Boonena a mal som napozerané aj triumfy Alberta Contadora na TdF v rokoch 2009 a 2010,“ hovorí Remco Evenepoel.

Futbal hral za RSC Anderlecht, od jedenástich až do štrnástich rokov pôsobil v PSV Einhoven, aby sa znovu vrátil do Anderlechtu. Bol jedným z najperspektívnejších belgických futbalistov a dostal sa aj reprezentačných výberov, pričom v U17 bol kapitánom. S futbalom skončil na jar 2017 a hlavné slovo dostala cyklistika. V sedemnástich rokoch… Ale všetkým pripomínal kométu, veď v juniorskej kategórii, kde súťažil iba rok a pol od polovice sezóny 2017 až do konca ročníka 2018, sa zúčastnil 44 pretekov a vyhral ich 34. Nečudo, že dostal prezývku Kanibal zo Schepdaalu. Veď na juniorských ME v roku 2018 vyhral časovku aj individuálne preteky, pričom druhý v poradí mal v cieli stratu 9 minút a 44 sekúnd…
„Život profesionálneho cyklistu je úplne iný od toho, čo som robil doteraz. Ako junior som chodil do školy, popoludní som trénoval a celý deň som bol zaneprázdnený. Teraz mám omnoho viac času. Po troch – štyroch hodinách tréningu už nemám žiadne povinnosti. Toto sú však momenty, kedy musíte odpočívať a regenerovať. Na začiatku to bolo pre mňa ťažké. Som ešte mladý a urobil som aj niekoľko chýb, že som takmer vôbec neodpočíval,“ povedal o sebe Evenepoel. Zmluvu v tíme Deceuninck má do konca roku 2023 a nik nepochybuje, že po jej skončení bude najlepšie plateným cyklistom planéty. Tým je v súčasnosti Peter Sagan, ktorý dostáva ročne takmer 7 miliónov eur.

Mohlo by vás zaujímať