Domáce Šport Top

VIDEO To boli nervy. Sagan v poslednej etape Vuelty San Juan prehral s Gaviriom až na cieľovej páske

Slovenský cyklista Peter Sagan na pretekoch Vuelta a San Juan v Argentíne. Zdroj: vueltasanjuan.com

BRATISLAVA – Posledná etapa, posledná šanca na etapový triumf. Peter Sagan mal na pretekoch Vuelta a San Juan už iba jeden pokus, aby odchádzal z Argentíny aspoň s jedným víťazstvom.

 

Jedno štvrté, jedno piate a dve šieste miesta sú síce z pohľadu začiatku sezóny dobré, ale na kaliber slovenského cyklistu málo. V Južnej Amerike bol totiž z top špurtérov iba Fernando Gaviria či Alvaro Hodeg. Inak to bol “iba” druhý sled a tak aj pozícia Sagana v hromadných dojazdoch bola iná, ako keď by s ním v pelotóne boli Caleb Evan, Alexander Kristoff, Ella Viviani, Dylan Groenewegen, Mark Cavendish či André Greipel. Chcelo to aspoň pódiové umiestnenie, aby nebola Vuelta výsledkovým prepadákom. Najmä, keď siedma etapa bola ako vyšitá pre špurtérov, úplná rovina, žiadne kopce, od začiatku do cieľa iba priamo za nosom. V celkovej klasifikácii už bolo rozhodnuté o poradí na prvých miestach. Remco Evenopoel mal pred druhým Filippom Gannom viac ako pol minútový náskok a to by musel mať Belgičan pád, alebo mimoriadnu technickú poruchu, aby prišiel o celkový triumf.

Slovenský cyklista Peter Sagan na pretekoch Vuelta a San Juan v Argentíne. Zdroj: vueltasanjuan.com

Už úvodné preteky v Argentíne naznačili, že to bude pre Sagana mimoriadne ťažká sezóna. Nielen množstvom a výberom jednotlivých podujatí, ale aj konkurenciou, ktorá ho na cestách čaká. Aj keď v Austrálii, ani na Vuelte a San Juan, neboli ešte tí najlepší klasikári, ani špecialisti na etapové preteky. Či už Tom Dumoulin, Primož Roglič, Egan Bernal, Thibaut Pinot, Geraint Thomas alebo Richardo Carapaz. Niektorí ako Mathieu van der Poel či Wout van Aert si ešte úvod roka spestrili v teréne na cyklokrose. Všetci sa stretnú až koncom februára na začiatku jarných jednorázových klasík či na pretekoch Paríž – Nice alebo Tirreno – Adriatico. Takže mesiac k dobru na tréning a vylaďovanie formy má ešte Sagana a spol. k dobru. No odchádzať z Argentíny s víťazstvom či bez neho, je predsa len rozdiel na celkovú vnútornú aj tímovú pohodu.

Slovenský cyklista Peter Sagan na pretekoch Vuelta a San Juan. Zdroj: vueltasanjuan.com

Aký bol priebeh siedmej etapy? Všetko sa odohrávalo podľa predpokladaného scenára. Žiadne extra úniky, pelotón si všetko kontroloval a pripravoval sa na hromadný špurt – ako v každej jednej etape tohtoročnej edície Vuelty a San Juan. Sagan a jeho tím Bora mal taktiku postavenú práve na posledný kilometer. Diktovať tempo, eliminovať nástupy v jednotlivých okruhoch a držať slovenského šampióna vpredu. Podobne ako Gaviria, ktorý chcel tretí etapový skalp. Dojazd bol na širokej hlavnej ceste v cente San Juanu, po vetre, klasický špurt pre špecialistov. Tempo bolo v závere pekelné, veď posledných 20 kilometrov išiel pelotón priemerne päťdesiatkou. Záverečných 5 kilometrov, šesťdesiatkou. Neskutočné. Finiš bol rovnako brutálny. Sagan mal skvelú pozíciu, zavesil sa za Gaviriu, no na kolumbijskeho cyklistu nemal nárok. Gaviria totiž v posledných metroch doslova expolodoval a vyhral s prehľadom aj svoju tretiu etapu. Sagan bol druhý a na Vuelte a San Juan skončil piaty krát v elitnej desiatke.

“Bol som na zadnom kolese Gaviriu a vydržal tam až do konca. Veľmi rýchla koncovka etapy to bola a v nej som sa vďaka tímovým kolegom dostal do skvelej pozície. Myslím si, že som dosiahol najlepší výsledok, aký som mohol za daných okolností. Gaviria bol veľmi silný. Celkovo máme za sebou skvelú argentínsku Vueltu a chcem sa poďakovať organizátorom aj verejnosti za prekrásny týždeň jazdenia,” povedal po pretekoch Sagan. Športový riaditeľ tímu Bora Ján Valach pokračoval v hodnotení Vuelty. “Bol to najsilnejší šprint Petra Sagana v tejto sezóne. Druhé miesto bolo peknou odmenou za tímovú robotu a zadosťučinením za celé naše vystúpenie v Argentíne. Ukázali sme sľubné vyhliadky, bol to dobrý týždeň.”

Vuelta a San Juan Internacional

7. etapa: (San Juan – San Juan, 141,3 km): 1. Fernando Gaviria (Kol.) UAE Team Emirates 2:58:03 h, 2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 3. Álvaro José Hodeg (Kol.) Deceuninck – Quick Step, 4. Manuel Belletti (Tal.) Androni – Giocattoli Sidermec, 5. Hugo Hofstetter, 6. Rudy Barbier (obaja Fr,) obaja Israel Start-Up Nation – všetci rovnaký čas ako víťaz

Konečné poradie po 7. etape: 1. Remco Evenepoel (Belg.) Deceuninck – Quick Step 23:13:59 h, 2. Filippo Ganna (Tal.) Talianska reprezentácia +33 s, 3. Óscar Sevilla (Šp.) Team Medellin +1:01 min, 4. Brandon McNulty (USA) UAE Team Emirates +1:21, 5. Miguel Eduardo Flórez (Kol.) Androni Giocattoli – Sidermec +2:11, 6. Nelson Oliveira (Portug.) Movistar +2:27,… 47. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +12:31

Bodovacia súťaž: 1. Guillaume Martin (Fr.) Cofidis, Solutions Crédits 22 bodov, 2. César Nicolás Paredes (Kol.) Team Medellin 20, 3. Mattia Bais (Tal.) Androni – Gicoattoli Sidermec 17