Zahraničné Šport Top

Saganovi uniklo víťazstvo na posledných metroch, no je najlepším vrchárom. Ťažký dojazd v Agrigente ovládol Ulissi

Slovenský cyklista Peter Sagan skončil druhý v druhej etape Giro d´Italia v Agrigente. Zdroj: facebook giroditalia.it

AGRIGENTO – Nový deň, nová etapa, nové možnosti. To, čo nevyšlo Petrovi Saganovi v úvodnej časovke, teda zisk modrého dresu pre najlepšieho vrchára, mal možnosť napraviť v prvej klasickej etape Giro d´Italia. Mala 150 kilometrov a cyklisti sa presúvali z Alcoma do Agrigenta.

 

Stále boli na Sicílii, kde si mohli užívať 30-stupňové teploty, na rozdiel od nasledujúcich regiónov Talianska, kde už to bude prvá jesenná klasika. Druhá etapa mala zvlnený profil, s dvomi horskými prémiami štvrtej kategórie. Pre Sagana bola zaujímavejšie práve druhá prémia s dojazdom do cieľa v Agrigente. Cyklistov čakalo štvorkilometrové stúpanie s priemerným sklonom 5,2 percenta, navyše dojazd bol poriadne technický. Presne to, čo Saganovi vyhovuje.

Žiaden hromadný špurt, veľké skupiny jazdcov – teda nič pre čistokrvných špurtérov – to bol ideálny scenár za predpokladu, že sa do úniku nedostane žiadna silná zostava a pelotón príde do záveru pekne spolu. Aj preto sa najčastejšie spomínali mená ako Sagan, Michael Matthews, Arnaud Démare, Diego Ulissi. Všetko hralo pre Sagana a pre to, aby konečne vyhral etapu, prvú od 10. júla 2019. Bude to ale naozaj deň slovenského šampióna?

Prvou skúškou pre Sagana bola úvodná špurtérska prémia na 46. kilometri, no v tom čase už bola v úniku štvorica Thomas de Gendt, Mattia Bais, Etienn Evanempel, Ben Gastauer a Ale Tonelli. Postupne mala viac ako 5-minútový náskok a podelila si body aj na prémii. Ďalšie si ukoristili Saganovi najväčší konkurenti – Fernando Gavíria a Arnaud Démare.

V polovici etapy nečakane odstúpil z Gira Aleksandr Vlasov. Jeho tím Astana informoval, že dôvodom boli žalúdočné problémy. Jakob Fuglsang tak v prvých dvoch etapách prišiel o svojich dvoch najlepších pomocníkov do kopcov Miguela Angela Lopeza i Vlasova. Únik kvarteta pokračoval až po druhú špurtérsku prémiu. Tu sa bonifikačné sekundy delili bez Sagana. Až neskôr, pred finišom v Agrigente pelotón pohltil štvoricu odvážlivcov a začal sa záverečný súboj o etapový triumf.

Nasledovalo veľké finále vo forme záverečného stúpania so sklonom v priemere 5,2 percenta, ktoré bolo ako stvorené pre klasikárov, elitných vrchárov, ale aj Saganma či Matthewsa. Mimoriadne aktívny bol Diego Ulissi, ktorému finiš v Agrigente takisto vyhovoval. Kto bude napokon ten šťastlivec? Bol to záver iba pre silné nervy, v ktorom mal napokon najviac síl Ulissi. Peter Sagan bol síce zavesený za jeho zadným kolesom, no napokon skončil tesne druhý. Opäť mu to nevyšlo na cieľovej páske, aj keď jeho forma je oproti Tour neporovnateľne lepšia.

Sagan si vďaka druhému miesto na záverečnom kopci pripísal dva body do vrchárskej súťaže a keďže mal dva aj z úvodnej časovky, so štyrmi sa dostal na čelo. Obliekol si tak modrý dres pre lídra tejto klasifikácie, čo je asi najväčší paradox. Sagan ako špurtér totiž dominuje súťaži vrchárov. V bodovacej súťaži o cyklámenový dres je s 19 bodmi druhý, na vedúceho Ulissiho stráca šesť bodov. V celkovom poradí mu patrí 39. miesto so stratou 1 minúta a 39 sekúnd na Gannu.

“Myslím si, že som mohol ísť aj lepšie. Keby som zachytil ich nástup hneď, mohol som odštartovať špurt. Musel som však vynaložiť veľa síl, aby som ich dobehol. Keď začali špurtovať, išiel som na maximum, no Diego bo silnejší. Bol to dosť ťažký kopec, 3,7 km a od začiatku až na vrchol sme išli naplno. S druhým miestom môžem byť spokojný, pretože to bolo naozaj náročné. Je zvláštne, že mám dres pre najlepšieho vrchára. Čo sa týka bodovacej súťaže, uvidíme deň za dňom. Dnes som získal nejaké body, zajtra to bude ťažké a uvidíme, ako to pôjde potom,” povedal Sagan po etape.

Výsledky 2. etapy (Alcama – Agrigento, 149 km)

1. Diego Ulissi (Tal./SAE Team Emirates) 3:24:58 h, 2. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 3. Mikkel Frölich Honore (Dán./Deceuninck-Quickstep) obaja rovnaký čas, 4. Michael Matthews (Aus./Sunweb) +5 s, 5. Luca Wackermann (Tal./Vini Zabu-KTM), 6. Joao Almeida (Port./Deceuninck-Quickstep), 7. Gianluca Brambilla (Tal./Trek-Segafredo), 8. Vincenzo Nibali (Tal./Trek-Segafredo), 9. Pello Bilbao (Šp./Bahrain McLaren), 10. Lucas Hamilton (Aus./Mitchelton-Scott) všetci rovnaký čas

Celkové poradie
1. Filippo Ganna (TAl./Ineos Grenadiers) 3:40:27 h, 2. Almeida +22 s, 3. Geraint Thomas (V.Brit./Ineos Grenadiers) +23, 4. Tobias Foss (Nór./Jumbo-Visma) +31, 5. Josef Černý (ČR/CCC) +36, 6. Matteo Sobrero (Tal./NTT) +40, 7. Jan Tratnik (Slovin./Bahrain McLaren) +42, 8. Simon Yates (V.Brit./Mitchelton-Scott) +49, 9. Tanel Kangert (Est./EF Pro Cycling) rovnaký čas, 10. Ulissi +54, … 39. SAGAN +1:39

Bodovacia súťaž
1. Ulissi 25 b, 2. SAGAN 19, 3. Almeida 17

Vrchárska súťaž
1. SAGAN 4 b, 2. Ulissi 3, 3. Rick Zabel (Nem./Israel Start-Up Nation) 3