Domáce Politika Top

Saková dostala zelenú od koalície. Toto je ich dohoda na policajnom prezidentovi

Ministerka vnútra Denisa Saková má hotový nový zákon o policajnom zbore. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – A je to tu. Koalícia sa konečne dohodla a po polroku sa chystá naplniť, čo sľubovala. Podľa informácií Glob.sk sa koaličná trojka koncom minulého týždňa zhodla na voľbe nového policajného prezidenta. Ministerka vnútra Denisa Saková tak mohla dokončiť novelu zákona o policajnom zbore a dnes ho predloží svojim kolegom na rokovaní vlády.

Na novej podobe zákona o policajnom zbore pracovalo ministerstvo vnútra šesť mesiacov. Prioritou bolo upraviť výber a voľbu nového policajného šéfa. Vláda Petra Pellegriniho sa k úprave zaviazala v programovom vyhlásení vlády po tlaku verejnosti a opozície. Zákon mal byť hotový ešte pred letom a nový policajný prezident mal byť volený podľa nových pravidiel už v týchto mesiacoch. Keďže koalícia nevedela nájsť zhodu najmä na dĺžke funkčného obdobia šéfa polície, prijatie zákona sa odkladalo. K výberu nového policajného prezidenta tak dôjde až po novom roku.

Štyri roky krát dva

Dnes je dohoda konečne na stole a návrh zákona na programe. Ministerka vnútra Denisa Saková je pripravená svoj návrh predstaviť už dnes na rokovaní vlády. Prezidenta policajného zboru bude aj naďalej vymenúvať minister vnútra – avšak po novom až na základe výberového konania a len s odporúčaním parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. „Funkčné obdobie prezidenta Policajného zboru sa navrhuje na štyri roky, pričom tá istá osoba môže byť vymenovaná do tejto funkcie najviac dvakrát,“ píše sa v dôvodovej správe novely zákona, ktorú už Saková pridala na stránku Úradu vlády. Výberové konanie vyhlási vždy ministerstvo vnútra a to najneskôr tri mesiace pred uplynutím ich funkčného obdobia.

Všetci prihlásení kandidáti budú musieť prejsť výberovým konaním – teda verejným vypočutím sedemčlennou komisiou. V nej budú sedieť zástupcovia rezortu vnútra, policajný prezident či dokonca generálny prokurátor. Komisia následne vyhodnotí jednotlivých uchádzačov a určí, ktorí z nich sú vhodní za policajného šéfa. „Z uchádzačov určených komisiou ako vhodných, vyberie minister vnútra najmenej troch kandidátov, ktorých predloží výboru národnej rady pre obranu a bezpečnosť na verejné vypočutie,“ uvádza sa v návrhu. Poslanci následne kandidátov vypočujú a ministrovi odporučia, koho by mal do funkcie vymenovať. Ak sa nedohodnú na žiadnom mene, rezort bude musieť vyhlásiť nové výberové konanie. „Ministrovi sa dáva aj možnosť nevymenovať kandidáta, ktorého odporučí výbor. Na vymenovanie prezidenta bude teda potrebná zhoda výberovej komisie, výboru pre obranu a bezpečnosť a ministra vnútra,“ konštatuje sa v správe k zákonu.

Poslancov bude potrebovať minister aj vtedy, ak bude chcieť prezidenta policajného zboru odvolať zo závažných dôvodov. Tieto dôvody bude musieť odobriť aspoň trojpätinová väčšina všetkých členov výboru. „Dôvody, ktoré môžu viesť ministra k odvolaniu prezidenta Policajného zboru, nie sú priamo uvedené, ale ich presvedčivosť posúdi výbor kvalifikovaným rozhodnutím, čím sa zabráni svojvoľnému odvolávaniu prezidenta ministrom .“

Vláda Petra Pellegriniho sa zaviazala zmeniť výber policajného prezidenta. Zdroj: Ján Zemiar

Po novom nebude policajtov vyšetrovať viac inšpekcia ministerstva vnútra, ale novozriadený Úrad inšpekčnej služby. Pôjde o samostatný útvar, na jeho čele bude stáť riaditeľ.