Politika Zahraničné

Salviniho Liga zaznamenala víťazstvo v regionálnych voľbách v Umbrii

Salviniho Liga zaznamenala víťazstvo v regionálnych voľbách v Umbrii. Zdroj: TASR/AP

RÍM – Talianska pravicovo-populistická Liga Severu (LN) Mattea Salviniho zaznamenala výrazné víťazstvo v nedeľňajších voľbách v regióne Umbria v strednej časti krajiny. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

 

Podľa takmer kompletných výsledkov zvíťazila v súboji o post prezidenta autonómneho regiónu kandidátka LN Donatella Teseiová, ktorú podporilo 57,5 percenta voličov.

Jej súper Vincenzo Bianconi, kandidát strán tvoriacich súčasnú taliansku vládnu koalíciu, za ňou zaostal o 20 percent. Zaznamenal len 37,5-percentnú podporu.

Voľby v Umbrii predstavovali podľa DPA prvý test voličskej podpory od augustového rozpadu vlády v Ríme, v dôsledku ktorého odišla Salviniho strana do opozície. Šéf LN v predchádzajúcej vláde pôsobil ako vicepremiér a minister vnútra.

Salvini v reakcii na výsledky volieb v Umbrii predpovedal skorý pád súčasnej talianskej vlády premiéra Giuseppeho Conteho. “Dni ústrednej vlády sú zrátané,” vyhlásil pred davom svojich stúpencov oslavujúcich víťazstvo.

Premiér Conte ešte pred voľbami v Umbrii hovoril o tom, že ich výsledok nebude mať nijaký vplyv na jeho krehkú koalíciu, ktorú tvoria stredoľavá Demokratická strana (PD) a protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S).

Podľa DPA by však nečakane drvivá porážka v Umbrii mohla otriasť stabilitou Conteho vlády. Hnutie piatich hviezd vo svojej reakcii uviedlo, že sa už v regionálnych voľbách nebude spájať s PD.

Nedeľňajšie víťazstvo Ligy Severu v Umbrii ukončilo takmer polstoročie tamojšej vlády stredoľavých a ľavicových strán. Úspech pravice sa tam očakával, keďže voľby odštartoval škandál týkajúci sa predchádzajúcej regionálnej vlády.