Regióny Domáce Spoločnosť Trebišov Top

Samosprávy už odmietajú Rómom stavať domy. Riešením je motivovať ich budovať svojpomocne

Zdroj: SITA / Branislav Bibel

TREBIŠOV – Cez víkend sa v Trebišove stalo obrovské nešťastie. V bytovke, ktorá sa nachádza v rómskej osade, začal horieť byt, v ktorom zahynulo 15-mesačné dieťa. Oheň údajne spôsobila horiaca sviečka, ktorá padla na zem. Nejde však o ojedinelý prípad, keď v bytovkách a domoch, ktoré obývajú Rómovia, začalo horieť. Za posledný polrok museli hasiči zasahovať minimálne pri piatich podobných prípadoch.

 

Požiar na trebišovskej Záhradnej ulici mal vypuknúť okolo tretej hodiny v sobotu nadránom. Na miesto prišli policajti, zdravotníctvi, aj hasiči. Podľa medializovaných informácií bola zdrojom požiaru spadnutá sviečka, s ktorou si mala rómska rodina bývajúca v byte svietiť, pretože nemali elektrinu. Informovala o tom televízia Markíza. V samotnom byte údajne bývalo 18 ľudí. V izbe, kde vznikol požiar, sa nachádzali dvaja dospelí a tri deti. Byt sa nachádza na treťom – najvyššom poschodí bytovky. Hasičom sa z bytu podarilo zachrániť asi trojročné dieťa, ktoré evakuovali cez balkón. Obhoreté telo 15-mesačného chlapčeka našli následne.

Dokopy evakuovali 60 ľudí, ktorí sa do bytovky nemohli vrátiť kvôli prešetrovaniu stavu statiky po mohutnom víkendovom požiari v byte. “Požiarom vznikla škoda na zariadení bytu vo výške cca 1 500 eur, poškodením bytového domu doposiaľ nebola nezistená škoda,” uviedla hovorkyňa košickej krajskej polície Jana Mésarová. Následne dodala: „Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Trebišove začal trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia. Presná príčina vzniku požiaru je predmetom ďalšieho vyšetrovania. Presnú príčinu smrti dieťaťa určí pitva.”

Podľa dostupných informácii iba od konca novembra museli hasiči zasahovať pri siedmich prípadoch požiarov v rómskych osadách. Najtragickejšia sa stala 30. novembra minulého roku, kedy v chatrči v rómskej osade v katastri obce Richnava, okres Gelnica, zomrela matka so svojimi štyrmi deťmi. 

Glob.sk sa vzhľadom na situáciu obrátil na Mestský úrad Trebišov, či sa s podobnými prípadmi stretávajú. Podľa slov hovorkyne mesta Martiny Mištanicovej ide o ojedinelý prípad. Dodala, že po sobotňajšom požiari požiadalo mesto odborníka o zhodnotenie stavu statiky bytu, či sa tam rodina následne bude môcť nasťahovať naspäť. “V záveroch statického posudku uvedeného bytu je odborníkom a spracovateľom uvedené nasledovné:  Železobetónové stropné panely neboli požiarom a následným hasením vodou poškodené. Nosné murované a panelové steny neboli požiarom a následným hasením vodou poškodené,” uviedla.

Ako ďalej vysvetlila, odborníci odporučili, aby sa v byte spravili viaceré opravy – medzi ne sa radí napríklad demontácia poškodených okien a sklenených výplní, opraviť poškodené bytové jadro a podlahy. Opravy však podľa jej slov nezabezpečí mesto. “Byt č. 9 na Záhradnej ul. je zo statického hľadiska schopný užívania. Opravy požiarom zasiahnutej časti bytového domu zrealizuje správca v spolupráci so stavebnou skupinou mesta a nájomníkmi uvedeného bloku.”

Bývajú u svojich príbuzných a v stanoch

Mesto dotknutým rodinám podalo pomocnú ruku. Samospráva tak robí v podobných prípadoch takmer vždy. Podľa hovorkyne im poskytli dostupnosť základných životných potrieb, potravinovú pomoc a ošetrenie. “Zaktivizovali sme Rómsku poriadkovú službu na poskytnutie ďalšej pomoci v rómskej osade. Obyvateľov, požiarom zasiahnutej bytovej jednotky, uchýlili ich rodinní príbuzní. Mesto v spolupráci s oddelením civilnej ochrany a krízového riadenia Okresného úradu v Trebišove zabezpečilo dotknutým občanom náhradné núdzové ubytovanie v stanoch s mobilnými lôžkami v priestoroch skladov civilnej ochrany na Medickej ulici,” uviedla samospráva.

Opatrenia proti podobným situáciám však neplánujú zaviesť. Podľa hovorkyne mesta to ani nie je možné. “Každý občan má niesť osobnú zodpovednosť za svoje konanie.” So splnomocnencom vlády pre rómske komunity a marginalizované skupiny Ábelom Ravaszom má mesto viesť diskusie na tému najpálčivejších otázok týkajúcich sa rómskej komunity. Dodala, že sú naklonení možnosti, že by si Rómovia svojpomocne vybudovali domovy. Podobný projekt spustili aj v osadách pri Košiciach, kde vybraným rómskym rodinám dali pôžičku na výstavbu domu s podmienkou, že si každý mesiac musia odložiť 50 eur. Viaceré rodiny tak v súčasnosti bývajú v nehnuteľnostiach, ktoré si sami vybudovali. Mesto je však pri téme pôžičiek zdržanlivé. “Pôžičky pre Rómov sú dosť diskutabilné a veľakrát nereálne zo strany bankových inštitúcií. Aj preto je takéto riešenie málo pravdepodobné,” reagovala.

Ravasz zlú situáciu pripisuje mestu

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity a marginalizované skupiny Ábel Ravasz vníma požiar v bytovke ako tragickú udalosť. Poďakoval sa všetkým zložkám, ktoré na mieste zasahovali a zachránili tak množstvo životov, čím zabránili vzniku väčších škôd. “Situácia v osade v Trebišove je komplikovaná. Osada vykazuje viaceré problémy, ktoré súvisia s najväčšou chudobou – epidémie, premnoženie psov, či požiare. Ak chceme tieto problémy vyriešiť, musíme zabezpečiť, aby došlo k zvýšeniu životných podmienok v tejto lokalite,” konštatoval Ravasz.

Zlú situáciu vysvetlil na príklade z minulosti. “V minulosti sa viackrát stalo, že riešenia ponúknuté mestu – ako napríklad zriadenie miestnej občianskej poriadkovej služby – zastupiteľstvo odmietlo. Mesto si išlo svojou vlastnou cestou, tento prístup však podľa všetkého nefunguje. Verím, že nové zloženie zastupiteľstva prinesie pokrok aj v spolupráci,” dodal. 

Splnomocnenec vlády Ábel Ravasz vidí hlavný problém v tom, že zastupiteľstvo viackrát neschválilo riešenia ponúknuté mestu. Foto: SITA/Marko Erd

V minulosti nebolo nezvyčajné, že samosprávy a vláda stavali Rómom nové bytovky. Podľa Ravasza však tento prístup už dávno neplatí, preto sa neobáva, že by samospráva pristúpila na tento krok. Argumentoval to tým, že výsledkom takéhoto prístupu zvyčajne bolo, že Rómovia darovaný byt znehodnotili. “V súčasnosti podporujeme program prestupného bývania, v rámci ktorého klientov trénujeme dlhé mesiace (niekedy dokonca viac ako rok) predtým, ako dostanú možnosť nastúpiť do nájomného bývania (ak vôbec),” vysvetlil.

Rovnako dodal, že odporúčajú aj využitie takzvaného sociálneho aspektu pri verejnom obstarávaní. “Ide o zapojenie miestnej pracovnej sily do výstavby domov, ktorá klientov motivuje k tomu, aby sa o svoje domy lepšie starali a vážili si ich. Trebišov pre mňa určite nie je ukážkou zlyhania integračných politík. Práve naopak: je ukážkou toho, čo sa stane pri ich zanedbaní,” uzavrel.