Zahraničné

Sánchez navrhne parlamentu predĺženie núdzového stavu do 21. júna

Zdroj: TASR / AP

MADRID – Španielsky premiér Pedro Sánchez požiada parlament o predĺženie núdzového stavu v krajine do 21. júna, uviedol premiér v nedeľu podľa denníka El País, ktorý citovala agentúra Reuters.

Sánchez na stretnutí s predstaviteľmi regionálnych vlád prostredníctvom videokonferencie uviedol, že ide o posledné predĺženie núdzového stavu, a teda aj epidemiologických opatrení zavedených v dôsledku koronavírusovej pandémie. Po jeho skončení už vláda pohyb občanov viac obmedzovať nebude. Počet ľudí infikovaných novým koronavírusom sa v krajine dramaticky znížil. V sobotu ich počet za uplynulých 24 hodín vzrástol o 271 na 239.228. Počet obetí sa zvýšil o štyroch na 27.125.

Španielsko je jednou z najťažšie zasiahnutých krajín na svete. Núdzový stav, ktorý zahŕňal prísne obmedzenie pohybu, zaviedlo 14. marca. Občania mohli svoje domovy opustiť iba na nákup potravín, vyhľadanie lekárskej starostlivosti alebo v prípade, že nemohli pracovať z domu. Opatrenia sa už postupne zmiernili. Súčasný núdzový stav by sa mal skončiť 6. júna. Proti jeho predĺženiu sa postavili najmä pravicové strany. Sánchez nemá v parlamente väčšinu, preto sa na podpore dohodol s Republikánskou ľavicou Katalánska (ERC). Tá súhlasila s podmienkou, že ide o posledné predĺženie.