Domáce Politika Spoločnosť

SaS chce pre Mochovce podať trestné oznámenie. Vinu hádžu na Fica

Zdroj: TASR - Henrich Miššovič

MOCHOVCE – Dostavba jadrovej elektrárne Mochovce je podľa strany SaS stále v nedohľadne. Saskári zároveň upozorňujú aj na ďalšie predraženie stavby, ktorá mala už niekoľko rokov stáť a vyrábať elektrinu. Za vinu to dávajú Smeru a spoločnosti Enel, ktorá je väčšinovým vlastníkom elektrární. Dôvod je jednoduchý – v čase, keď začali s dostavbou, nemali žiadne skúsenosti s výstavbou jadrových elektrární. Liberáli tak žiadajú o vyvodenie politickej aj trestoprávnej zodpovednosti a sú pripravení podať aj trestné oznámenie. Podľa ich názoru je tak jediným možným východiskom dokončiť úplnu privatizáciu Mochoviec. 

 

História výstavby sporného tretieho a štvrtého bloku Mochoviec sa začala písať ešte v roku 1987. Dva roky po Nežnej revolúcii bola však zastavená. Kým výstavba prvého a druhého bloku začala ešte v časoch mečiarizmu, tretí a štvrtý blok začal o viac ako desať rokov neskôr – v roku 2008. V tom čase už väčšinový podiel (66 percent) elektrární vlastnila talianska firma Enel. Tá je aj v súčasnosti kritizovaná za to, že s výstavbou jadrových elektrární nemala žiadne skúsenosti. Pôvodné plány hovorili o rozpočte dostavby Mochoviec v hodnote 1,3 miliardy eur, pričom plánované dokončenie výstavby a spustenie blokov do prevádzky malo byť v roku 2013. Náklady však behom rokov a neustáleho predlžovania pôvodného harmonogramu stúpli až na 5,4 miliardy eur.

Najdrahšia stavba je tá nedostavaná

Podľa bývalého ministra hospodárstva za SaS Juraja Miškova výstavbu sprevádzali viaceré podozrenia. “Najmä z možnej korupcie a klientelizmu, ale aj nekompetencie a veľmi netradičnej štruktúre dodávateľských firiem bez generálneho dodávateľa, ktorú koordinovali Slovenské elektrárne a taliansky ENEL s minimálnymi skúsenosťami s jadrom,” uviedol Juraj Miškov. Dôvodom bolo, že v Taliansku, rovnako ako v Rakúsku, po výbuchu v Černobyle zastavili výrobu energie z jadra referendom a už ju neobnovili.

“Azda najvážnejší argument odporcov jadra, okrem obáv z bezpečnosti prevádzky jadrovej elektrárne, stojí na jej ekonomickej nerentabilite. Pri hrubom odhade sa pri trhovej cene 40 a prevádzkových nákladoch 20 eur za megawatthodinu a predpokladanej produkcii sedem miliónov megawatthodín investícia do Mochoviec vráti najskôr o 40 rokov, čo je na hranici predpokladanej projektovanej životnosti jadrovej elektrárne,” vysvetlil. Ako ďalej dodal, pri každej stavbe platí, že najdrahšia je tá, ktorá je nedostavaná.

Podľa Miškova výstavbu sprevádzali viaceré podozrenia z korupcie a klientelizmu. Zdroj: archív

Fico o Mochovce bojoval

Pár rokov od začatia výstavby, v roku 2015, sa spoločnosť Enel rozhodla svoje akcie predať. V tom čase bola vo vláde iba strana Smer. Štát však vtedy do boja o jeho získanie nevstúpil, napriek tomu, že o časť akcií mal záujem. Prioritou podľa predsedu strany Roberta Fica bola dostavba Mochoviec. “Mňa v tomto okamihu vôbec nezaujíma, čo Taliani chcú, alebo nechcú. Nás zaujíma dostavba tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach. Mňa nezaujíma, že Taliani potrebujú dekonsolidovať účtovné knihy, to je ich vnútorný problém. Našou prioritou na Slovensku je dostavba tretieho a štvrtého bloku a v tomto duchu sa budeme aj baviť, či už to bude EPH (Energetický a průmyslový holding), alebo ktokoľvek iný,” uviedol vtedy Fico.

SaS chce podať trestné oznámenie

Podľa slov šéfa SaS Richarda Sulíka sa z celkového rozpočtu Mochoviec vo výške 5,4 miliardy eur poskladali občania vďaka 34-percentným podielu štátu na elektrárni sumou takmer 2 miliardy. “To je viac, ako všetci občania zaplatia za elektrinu za rok. Za tento stav je zodpovedný Robert Fico, ktorý v roku 2006 pod hrozbou zoštátnenia donútil väčšinového vlastníka Mochoviec do dostavby 3. a 4. bloku,” poukázal Sulík. Dodal, že Slovenské elektrárne, ktoré zastrešujú dostavbu Mochoviec, sú najzadlženejšou energetickou spoločnosťou v Európe, pričom celý ich majetok je založený.

Podľa Jany Kiššovej (SaS) sa minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) na poslednom mimoriadnom výbore pre hospodárske záležitosti zaručil, že všetky práce prebiehajú podľa plánu a tretí blok bude v druhom kvartáli tohto roku vyrábať elektrinu. V súčasnosti je dostavba tretieho bloku hotová na 98,3 percenta a štvrtého na 86,63 percenta, pričom v súčasnosti vykonávajú horúcu hydroskúšku, po ktorej nasleduje revízia. Podľa informácií, ktoré má SaS, údajne Mochovce tak skoro dostavané nebudú, dokonca ani nie za 5,4 miliardy eur, za ktoré mali byť postavené oba bloky.

Dostavba tretieho bloku je hotová na vyše 98 percent, štvrtého bloku na takmer 87 percent. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Podľa nich má byť na dostavbu potrebných ďalších 200-miliónov eur. Jana Kiššová preto zvolá ako predsedníčka ďalší mimoriadny parlamentný výbor, kde sa chcú ministra hospodárstva pýtať na budúcnosť Mochoviec. Zaujíma ju tiež to, aké ďalšie financie budú vynaložené na dostavbu Mochoviec a koľko z toho zaplatí štát. Liberáli si z týchto dôvodov myslia, že spustenie tretieho bloku nebude skôr, ako o štyri mesiace, preto žiadajú vyvodenie politickej a trestnoprávnej zodpovednosti. “Ak sa tieto podozrenia potvrdia, podáme trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, jednak kvôli ďalšiemu predĺženiu dostavby a ďalšiemu predraženiu,” hovorí Karol Galek.

Glob.sk oslovil aj ministerstvo hospodárstva, Slovenské elektrárne a stranu Smer. Do uzávierky na otázky neodpovedali.