Domáce Top

SaS: Generálna prokuratúra je ako klasický úrad socialistického typu

BRATISLAVA – Generálna prokuratúra i celá prokuratúra pôsobí podľa SaS ako klasický úrad socialistického typu. Liberáli z nej chcú spraviť funkčný úrad. Ako povedal dnes na tlačovej besede tímlíder strany pre spravodlivosť Alojz Baránik, počet stíhaných trestných činov korupcie je na Slovensku veľmi nízky.

„To znamená, že tí, ktorí by sa mali báť, sa neboja, pretože prokuratúra nestíha, alebo len vtedy, keď niekto na neprávosť poukáže. Korupčníci sa teda nemajú čoho obávať,“ povedal. Špeciálna prokuratúra je podľa neho právna ochranka pre politikov. „Nič nevyšetruje. Prokuratúra je len PR agentúrou pre politikov, aby ukazovali, že sa v trestnom stíhaní niečo deje,“ konštatoval.

Prokuratúra je podľa Baránika uzavretá. SaS bude presadzovať vyhodnocovanie činnosti vedúcich prokurátorov, aby verejnosť vedela kto a za čo bol stíhaný. Všetci vedúci prokurátori musia byť podľa neho odvolateľní výkonnou mocou. SaS chce merať výkony vo všetkých sférach verejnej správy. Chce prokuratúru otvoriť verejnosti tak ako súdy.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko dnes oznámil, že SaS podáva na generálnu prokuratúru trestné oznámenie za masérsku kauzu pre podozrenie z korupčného správania. Podľa neho smerácky megaškandál len podčiarkuje skúsenosti, že prokuratúra samostatne nevyšetruje, ale len reaguje na zistenia novinárov, či politikov. Tak ako teraz. „Z morálneho a etického hľadiska je neprijateľné a je hanbou, že peniaze určené pre pacientov a zdravotnícky personál končia v rukách pochybných indivíduí napojených na Smer,“ povedal.

V utorok upozornila strana Sieť, že “Všeobecná zdravotná poisťovňa platí ročne masérovi toľko, koľko stojí ročný plat 250 sestier.” Klinika Pavla Kostku zvýšila tržby v roku 2014 na 1,456 milióna eur, čo je v porovnaní s rokom 2012 desaťnásobný nárast. Zisk mala v roku 2012 osemtisíc eur, v roku 2014 mala zisk 794 482 eur.