Politika Domáce

Kongres SaS rozhoduje nielen o kandidátke, ale aj o vylúčení Natálie Blahovej zo strany

SaS - Zdroj: FOTO TASR - Jakub Kotian

BRATISLAVA – Nominačný kongres strany Sloboda a Solidarita (SaS) má dnes v Jasnej schváliť kandidačnú listinu do budúcoročných parlamentných volieb. Okrem predsedu strany Richarda Sulíka predložili svoje návrhy kandidačných listín aj ďalší štyria členovia strany. Kongres bude rozhodovať aj o návrhu na vylúčenie Natálie Blahovej zo strany.

 

Na nominačný kongres strany SaS dostalo pozvánku 216 delegátov, z ktorých do Jasnej neprišla asi štvrtina. Nechýbali však členovia Demokratického jadra SaS zoskupeného okolo poslancov Ľubomíra Galka a Jozefa Rajtára, ktorí sa na protest nezúčastnili septembrového kongresu vo Zvolene. Priebeh kongresu je neverejný. Predseda strany Sulík to odôvodnil tým, že na kongrese sa budú preberať interné záležitosti a on nemá vo zvyku ich riešiť na verejnosti.

Pôvodne sa mali jednotlivé kandidačné listiny predstavovať o 14:00, rozprava k nim sa nakoniec posunula o dve hodiny. Podľa neoficiálnych informácií niektorí navrhovatelia svoje návrhy kandidačných listín priebežne sťahujú.

Kongres dnes bude rozhodovať aj o návrhu na vylúčenie Natálie Blahovej zo strany. O vylúčenie šéfky poslaneckého klubu požiadal tri dni pred nominačným kongresom v Jasnej radový člen SaS Michal Sklienka z Dolného Kubína. Ten zdôvodňoval návrh na vylúčenie tým, že Blahová podľa neho poškodzuje dobré meno strany, čím porušuje stranícke stanovy.