Domáce Politika Top

SaS o Mečiarových amnestiách: Výzva by mala pomôcť najmä Smeru a SNS

BRATISLAVA – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) víta výzvu slovenských právnych kapacít, aby parlament zrušil tzv. Mečiarove amnestie.

Poslanci z radov vládnej koalície, ktorí o ústavnosti tohto kroku pochybujú, dostali dnes silný argument, aby svoj postoj zmenili, uvádza sa v stanovisku liberálov, pod ktorým sú podpísaní predseda strany Richard Sulík a podpredsedovia Ľubomír Galko, Jana Kiššová, Jozef Mihál a Lucia Ďuriš Nicholsonová.

„Zrušenie Mečiarových amnestií by nemalo zapadať do tradičných koalično-opozičných sporov o parciálnych otázkach. Toto je kardinálna záležitosť spravodlivosti v štáte a odstránenia prekážok, ktoré bránia jej priechodu,“ deklarujú predstavitelia strany Sloboda a Solidarita.

Podľa liberálov výzva právnych kapacít zároveň pomáha identifikovať pred verejnosťou tých, ktorí odmietajú zrušenie Mečiarových amnestií pre iné ako právne dôvody ale za právo sa len skrývajú.

„Slovenská politická scéna ani zďaleka nie je len arénou odlišných právnych stanovísk. Je aj miestom, kde sa zakrývajú trestné činy a uzákoňuje amorálnosť. Preto spor o zrušenie Mečiarových amnestií je vo svojej podstate sporom o charakter štátu. V tomto kontexte má výzva renomovaných právnych autorít, opierajúca sa o právne argumenty, mimoriadny význam,“ uzatvárajú zástupcovia SaS.

Dnes 26 renomovaných odborníkov z justície zverejnilo výzvu, v ktorej sa píše, že zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara ústavným zákonom je v právnom štáte legálnym a legitímnym prostriedkom. Slovenská republika by takýmto krokom poskytla účinnú ochranu základným právam obetí amnestovaných skutkov a plnila svoje medzinárodné záväzky.

Tiež by sa zvýšila autorita a dôveryhodnosť presadzovania práva a spravodlivosti na Slovensku, uvádza sa to vo vyhlásení. Národná rada SR bude na februárovej schôdzi hlasovať o návrhu ústavného zákona o zrušení amnestií udelených bývalým predsedom vlády Vladimírom Mečiarom.

Časť politickej reprezentácie je presvedčená, že zrušeniu amnestií ústavným zákonom bránia všeobecné princípy práva. Vyhlásením odborníci chceli vyvrátiť pochybnosti, vysvetľujú svoju motiváciu signatári.

Foto: SITA