Domáce Politika Spoločnosť Top

SaS opäť útočí na rezort zdravotníctva. Predstavila svoje riešenia

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Opozičná strana Sloboda a Solidarita kritizuje kroky ministerstva zdravotníctva. Slová premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) a ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominan. Smer-SD) o tom, že pacient je pre nich na prvom mieste, najsilnejšiu opozičnú stranu neprevedčili. Pripravila preto pozmeňujúce návrhy, v rámci ktorých hovorí o znížení zdravotných odvodov pre pracujúcich.

 

Šéf opozičnej strany SaS Richard Sulík na tlačovej konferencii uviedol, že vláda na čele s premiérom Petrom Pellegrinim síce tvrdí, že im ide o zdravie občanov a nebudú robiť žiadne kompromisy, avšak keď sa pozrieme na tvrdé fakty a konkrétne čísla, tak opak je pravdou.

Vláda zlyháva

Sulík podotkol, že namiesto toho, aby 70 miliónov eur išlo na lieky pre pacientov, ktorí ich potrebujú, ,,idú ako dodatočný zisk farmafirmám. Pripomenul tiež tému oddlžovania nemocníc. ,,Vláda nie je schopná menežovať nemocnice tak, aby netvorili stále nový dlh. Bavíme sa o stovkách miliónov eur. Dlh naďalej rastie, vláda zlyháva na celej čiare, opäť raz sa ukazuje, že štát je zlý vlastník,” zdôraznil predseda SaS. Problémom je podľa neho aj rozpočet ministerstva zdravotníctva. ,,Peniaze, ktoré idú zo štátu do zdravotníctva, budú najviac zoškrtané. Kapitola ministerstva zdravotníctva klesne takmer o 16 percent,” tvrdí.

Predseda SaS tiež skonštatoval, že vláda presúva ťarchu ohľadom financovania rezortu zdravotníctva na pracujúcich. ,,Štát platil za svojich poistencov štyri percentá z priemernej mzdy spred dvoch rokov, teraz došlo k zníženiu. Preto klesá aj celá kapitola,” objasňuje Sulík. Ako dodal, vláda podľa neho žmýka z ľudí čím viac peňazí, aby ich potom dávala na “nezmyselné balíčky”.

Pozmeňujúce návrhy

Tímlíderka pre zdravotníctvo z SaS Jana Cigániková vysvetlila, čo zńamená platba za poistenca štátu. ,,Každý z nás, kto pracuje, platí odvod 14 percent. 10 percent platí zamestnávateľ, štyri percentá platí zamestnanec.” Zároveň uviedla, že od roku 2016 platba za poistenca od štátu klesá. Tento problém chce podľa nej vláda zahmliť. ,,Štát nedáva z rozpočtu nič a všetko necháva na ekonomicky aktívnych ľuďoch. Doslova žmýka pracujúcich.”

Vláda chce, aby zdravotníctvo nebolo financované z príspevkov od pracujúcich a nepracujúcich, ale naopak. ,,Vláda povie, toľkoto má ísť na zdravotníctvo, počká si, koľko zaplatia pracujúci, a potom už len doplatí to, čo tam chýba,” komentovala poslankyňa Cigániková. Vláda teda podľa nej namiesto znižovania odvodov občanov či zaťaženia pracujúcich len inam presúva financie, ktoré mohli zostať v zdravotníctve. ,,Rozhodli sme sa, že sa na to nebudeme len pozerať,” povedala Cigániková.

Opozičná strana Sloboda a Solidarita preto pripravila dva pozmeňujúce návrhy. Chcú zachovať štvorpercentnú sadzbu poistného za štátnych poistencov. Tiež žiadajú znížiť zdravotné odvody pre pracujúcich sumárne o jedno percento.

 

Podľa Sulíka premiérovi a ministerke nejde o zdravie občanov. Zdroj: SITA / Diana Černáková

Peniaze sú, ale inde

Na to, aby po tomto mohlo zdravotníctvo fungovať, bude potrebných 300 miliónov eur. Je to rozdiel medzi v prepočte necelými tromi percentami, ktoré plánuje štát platiť za poistencov a štyrmi percentami. Cigániková vysvetlila, že namiesto toho, aby zobrali peniaze od ľudí, tak im ich nechajú, a zdravotníctvo bude hospodáriť efektívnejšie. ,,Keďže ich necháme ľuďom, budú v zdravotníctve chýbať,” povedala a ďalej skonštatovala, že našli dva hlavné zdroje, odkiaľ by sa financie mohli čerpať. Prvým je rozpočet rezortu obrany, odkiaľ by zobrali 200 miliónov eur a druhým je rezerva štátneho rozpočtu vo výške 100 miliónov eur.

Ministerstvo financií tvrdí, že pacienti nebudú ukrátení

Ministerstvo financií vo svojej reakcii zásadne odmieta tvrdenia liberálov, že by dochádzalo k zvyšovaniu bremena pre pracujúcich. Nebudú platiť viac ako v súčasnosti, pacienti nebudú ukrátení. ,,Všetky výdavky na zdravotníctvo platia zamestnanci a zamestnávatelia, či už priamo cez odvody na zdravotné poistenie, alebo nepriamo cez daňové príjmy štátu, ktoré sú následne použité aj na rozpočtovanie výdavkov na platbu za poistencov štátu,” uviedlo ministerstvo financií.

Zmenu financovania zdravotníctva štátom rezort zdôvodňuje snahou o stabilitu. O celkových výdavkoch na zdravotníctvo chce hovoriť tak, ako je to štandardom vo všetkých ostatných rezortoch rozpočtu, ale aj v iných krajinách. ,,Namiesto nezmyselného percenta za poistencov štátu sa chceme baviť o vecných oblastiach, ako lieky, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a iné, ktoré sú naozaj dôležité pre lepšie výsledky v zdravotníctve. Postup je v duchu revízie výdavkov na zdravotníctvo, ktorú sme nedávno zverejnili,” ozrejmil rezort.

Rezort zdravotníctva v tom má jasno

,,Ministerstvo zdravotníctva dôrazne odmieta tvrdenia opozičnej strany SaS. Rokovania s ministerstvom financií naďalej prebiehajú, v sektore bude toľko peňazí, koľko reálne potrebuje,” napísala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Galéria
Jana Cigániková. Zdroj: SITA / Branislav Bibeľ
Zdroj: TASR / Michal Svítok
Zdroj: SITA / Diana Černáková
Ministerka požiadala premiéra o pomoc. Zdroj: SITA / Diana Černáková
navigate_before
navigate_next