Domáce Politika Top

Majetok prokurátorov Palovičovcov je nadmerne vysoký, tvrdí SaS

BRATISLAVA – Majetkové priznania prokurátorov otca a syna Palovičovcov sú podľa poslanca NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jozefa Rajtára podozrivé. Ako povedal dnes na tlačovej besede, spolu s poslancom za SaS Alojzom Baránikom žiadali od prokuratúry, aby im poskytla majetkové priznania Bystríka Paloviča staršieho aj mladšieho za uplynulé roky.

„Získali sme čiastočné priznania aj napriek nespolupráci prokuratúry,“ povedal Rajtár s tým, že prokuratúra im ich nechcela poskytnúť, i keď by podľa zákona mali byť verejne prístupné.

Nie je to možné, tvrdí Rajtár

Podozrivé podľa Rajtára je aj to, že Palovič starší ma podľa majetkových priznaní majetok vo výške takmer milión eur. „Len jeho auto má hodnotu 69-tisíc eur. Nie je možné, aby sa dal z prokurátorských platov nahonobiť takýto majetok,“ povedal Rajtár.

Podľa neho ich však prokuratúra chráni. „Nemá pocit, že by musela samu seba od nich očisťovať,“ dodal.

Palovič mladší vyšetroval Rybaniča

Rajtár pripomenul, že Palovič mladší pred časom vyšetroval jeho asistenta Filipa Rybaniča, ktorý poskytol médiám informácie o bankových prevodoch ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Palovič podľa poslanca vlastní byt v Bratislave, ktorý za posledné roky prešiel dvanástimi firmami a deväťkrát zmenil majiteľa. Podľa neho je to bežný spôsob, ako sa dopustiť podvodu s DPH. V tejto súvislosti Rajtár v júli tohto roka podal trestné oznámenie, ktoré však polícia v októbri zamietla.

Niekoľko riešení na očistenie

Podľa poslanca Baránika je riešení na očistenie prokuratúry niekoľko. Okrem iných uviedol zrušenie prokuratúry sovietskeho typu, akú máme na Slovensku v súčasnosti.

„Musí to byť štátny orgán, ktorý riadne za svoje výkony zodpovedá a na ktorý platia zákony ako na všetko ostatné,“ povedal. Ako druhé riešenie spomenul súkromnú žalovateľnosť trestných činov ich obeťami. „Každý, kto je obeťou, by mal mať právo najať si advokáta, ktorý by mohol žalovať prokurátora.” Okrem toho dodal, že pokiaľ neexistujú podobné nástroje, dovtedy budú poslanci kontrolovať činnosť.

Foto: SITA