Domáce Politika Spoločnosť Top

SaS sa obula do Kalavskej. Žiadajú jej odchod z funkcie

Zdroj: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA – Opozičná strana Sloboda a Solidarita ide po krku ministerke zdravotníctva. Na Andreu Kalavskú podávajú trestné oznámenie. Podľa nich berie pacientom ročne niekoľko miliónov eur. Odmietla podpísať revíziu úhrad liekov, za čo žiadajú jej odstúpenie. Kalavská im úder vracia.

 

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa rozhodla, že nepodpíše revíziu úhrad liekov. Zdôvodňuje to tým, že farmafirmy nepredložili návrhy na zlacnenie cien liekov, ktoré by garantovali, že po revízii úhrad nestúpnu doplatky pacientom.

Predseda opozičnej SaS Richard Sulík tvrdí, že ,,ministerka Kalavská berie pacientom ročne sumu medzi 64 až 72 miliónov eur a túto sumu dáva farmaceutickým firmám s miliardovými ziskami‘‘. Sulík skonštatoval, že odmietla podpísať revíziu úhrad, na základe ktorej by klesli úhrady za jednotlivé lieky.

Kalavská je slabá

Podľa SaS je Andrea Kalavská ministerka, ktorá nedokáže ochrániť pacientov. ,,Takáto ministerka nemá na svojom mieste čo robiť. Je slabá a cez slabú ministerku si farmafirmy budú aj naďalej vyťahovať milióny z peňaženiek ľudí,‘‘ skonštatovala tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Jana Cigániková.

Kvôli týmto problémom žiadajú hlavu ministerky, ktorá podľa nich ,,očividne nezvláda svoj rezort‘‘. Zároveň na záver tlačovej konferencie Cigániková za SaS oznámila, že na Kalavskú ,,podávame trestné oznámenie z podozrenia marenia úlohy verejného činiteľa a neplnenie povinnosti verejného činiteľa‘‘.

Šéfka zdravotníctva sa nenechá

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská dôrazne odmieta obvinenia opozičnej strany SaS z obhajovania zisku farmaceutických spoločností. ,,Šéfka rezortu zdravotníctva to považuje za hrubé osočovanie a snahu o dezinformovanie verejnosti. Pre Andreu Kalavskú  je pacient na prvom mieste a ako sa opakovane minulý týždeň niekoľkokrát vyjadrila, zarábanie farmaceutických spoločností na úkor pacienta v zdravotníctve nemá v žiadnom prípade miesto,‘‘ napísala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

 

SaS žiada odstúpenie ministerky Kalavskej. Tá im poslala odkaz. Zdroj: SITA / Diana Černáková

Všetko vysvetlil

Šéf SaS Sulík celý problém vysvetlil na príklade medializovaného lieku na onkologické ochorenie. Na Slovensku existujú tri druhy tohto lieku s rôznou silou: 25 miligramov účinnej látky, 15 miligramov účinnej látky a desať miligramov účinnej látky. Suma za úhradu štandardnej dávky liečiva v desaťmiligramovom a 25-miligramovom balení lieku je dnes diametrálne odlišná. ,,Najviac sa na Slovensku predpisuje liek s 10 miligramami účinnej látky. To je to, kde až 2,5 násobne spoločnosť zarába a zarába v rozpore s vyhláškou.‘‘ Podľa Sulíka to ministerka mala možnosť zmeniť tým, že by podpísala revíziu úhrad, ,,ale toto nespravila‘‘.

 

Sulík problém vysvetlil na príklade lieku proti rakovine. Zdroj: ta3.com

Ministerka sa zľakla

Podľa tímlíderky SaS Jany Cigánikovej si ministerstvo zdravotníctva neplní svoju úlohu a ,,od roku 2011 takto slovenskí pacienti prišli o vyše pol miliardy‘‘. Uviedla, že pod vedením tejto ministerky to neplánuje ,,evidentne‘‘ ani zmeniť. Cigániková zdôrazňuje, že nepodpísanie revízie bude mať dopad aj na rozpočet zdravotníctva.

SaS hovorí, že ministerstvo bolo opakovane upozorňované a napriek tomu revíziu úhrad nepodpísala. Cigániková na tlačovej konferencii povedala, že ministerka Kalavská sa asi ,,zľakla možných PR článkov. Ona však tvrdí, že sa zľakla toho, že firmy ceny za lieky neznížia, lebo veď ony to povedali. Tak to pre istotu ani neskúsila a naďalej veselo porušuje platný zákon i vyhlášku.‘‘

 

Podľa Cigánikovej je ministerka zdravotníctva slabá. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

Výmena názorov

Podľa Cigánikovej sa ,,Kalavská tvári, že niekoľkým pacientom pomohla, ale pomôcť im mohla aj inak. A hlavne lacnejšie‘‘. Dodala, že ušetrené peniaze na predražených liekoch mohli ísť pacientom na ďalšiu liečbu, do nemocníc, ambulancií, či na prístroje. ,,Farmaceutickým firmám však takto zostanú vysoké marže, zatiaľ čo ľudia musia čakať od 4-tej ráno pred nemocnica v havarijnom stave,‘‘ doplnila poslankyňa SaS Cigániková.

Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej ministerka Kalavská berie pri akomkoľvek rozhodovaní do úvahy tak medicínsky ako aj ekonomický rozmer. ,,Opozičná SaS podľa dnešnej tlačovej konferencie rozmýšľa inak a dnešným vystúpením pred novinármi ukázala, že pacient nie je pre ňu prvoradý a pán predseda Sulík by s pani poslankyňou Cigánikovou dopustili, aby ľudia pri niektorých liekoch na vážne diagnózy doplácali stovky eur navyše z vlastnej peňaženky,‘‘ reagovala hovorkyňa Eliášová.

Kroky ministerky nie sú správne

Rozhodnutie ministerky sa nepáči ani zdravotnej poisťovni Dôvera a považuje ho za ,,zlé‘‘. Na kroky šéfky rezortu budú naďalej doplácať slovenskí pacienti. Pre agentúru TASR to skonštatoval PR špecialista poisťovne Matej Štepiansky.

Ako to začalo

Ministerstvo chcelo, aby farmaceutické firmy zlacneli ceny liekov, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. V pondelok (12.11.) ich v reakcii na návrh súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera vyzvalo, aby v rámci revízie úhrad do stredy (14.11.) predložili svoje návrhy. Pokiaľ by farmafirmy ceny zlacnili, revízia by sa podľa ministerstva nedotkla pacientov. Zástupcovia farmapriemyslu postup štátu v prípade revízie kritizovali. Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu a Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok tvrdia, že proti revízii nenamietajú, chcú však, aby sa riešila zákonne.

Galéria
Dôvera považuje rozhodnutie ministerky za zlé. Zdroj: dovera.sk
Kiska Sulíkovu ponuku odmietol. Zdroj: SITA / Diana Černáková
Cigániková na tlačovej besede oznámila kroky, ktoré SaS podnikne voči ministerke. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Kalavská vrátila SaS úder. Zdroj: SITA / Jakub Julény
navigate_before
navigate_next