Domáce

SaS: Situácia v Líbyi môže viesť k vytvoreniu koalície NATO

BRATISLAVA – Občianska vojna v Líbyi a existencia tzv. Islamského štátu môžu nakoniec viesť k sformovaniu širokej koalície za účasti Severoatlantickej aliancie (NATO) a k vojenským pozemným operáciám. Za pravdepodobné to pokladá strana Sloboda a Solidarita. Stanovisko liberálov agentúre SITA sprístupnila hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.

Exminister obrany a poslanec NR SR za SaS Ľubomír Galko upozorňuje, že aj predseda vlády Robert Fico pripúšťa možnosť vyslania slovenských vojakov do Líbye. „Vyčíňanie teroristov a masívny exodus utečencov smerom do Európskej únie mení pohľad verejnosti zvlášť v Európskej únii na angažovanie sa západných vojsk v zahraničí. Ak sa na požiadavke ich stiahnutia z Iraku a Afganistanu dali ešte nedávno získavať politické body, dnes sa nálady ľudí otáčajú,” uviedol Galko.

Strana zároveň chápe zložitosť a značnú rizikovosť vojenských intervencií na územiach v Afrike či v Ázii, ale myslí si, že ak sú tieto operácie nevyhnutné pre bezpečnosť občanov na Slovensku, mali by dostať silnú politickú podporu.