SaS vyzvala Kalavskú. Má zastaviť investície, ktoré sú v rozpore s jej reformou nemocníc

BRATISLAVA – Strana SaS vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú (nom. Smeru-SD), aby zastavila všetky investície, ktoré sú v rozpore s jej reformou stratifikácie nemocníc. Hoci SaS stratifikáciu podporuje, myslí si, že jej realizáciu by mala súčasná vláda nechať na svojich nástupcov. Na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave to uviedli zástupcovia SaS Richard Sulík, Janka Cigániková a Martin Barto.

 

Ako uviedla poslankyňa Národnej rady SR Jana Cigániková, Slovensko má po Nemecku najhustejšiu nemocničnú sieť v Európskej únii, ale na pacienta dávame podpriemerné zdroje a rovnako nízka je aj efektivita vynaloženia daných zdrojov. Upozornila tiež na chýbajúcu techniku a personál. „Jediným skutočným riešením je reforma nemocníc,“ zdôraznila.

Podľa Cigánikovej strana Smer-SD svojou pasivitou ohrozuje zdravie občanov, a to pre obavy zo straty politických bodov pred voľbami. „Nielenže nekoná v prospech ľudí, ale proaktívne koná v ich neprospech v rozpore so stratifikáciou,“ vyhlásila Cigániková.

Hoci súčasná ministerka zdravotníctva preukazuje snahu presadiť stratifikáciu, dochádza podľa SaS k opatreniam, ktoré sú s ňou v rozpore. Ako príklad Barto uviedol rozdrobovanie neurochirurgií.

Podľa Cigánikovej strana Smer-SD svojou pasivitou ohrozuje zdravie občanov, a to pre obavy zo straty politických bodov pred voľbami. Zdroj: SITA / Branislav Bibeľ

Potrebujeme excelentné pracoviská, tvrdí Sulík

“Potrebujeme menej špičkových pracovísk, ale naozaj špičkových, excelentne vybavených,“ zhrnul Sulík. SaS je podľa neho pripravená zaviesť reformy, no diskusiu o stratifikácii by sa mala začať už dnes.

Navrhovaná reforma ministerky zdravotníctva by mala nemocnice rozdeliť do troch kategórií a určiť, aké typy zdravotných úkonov sa v nich budú vykonávať. Pacient má byť podľa Kalavskej nasmerovaný vždy do takého zariadenia, kde mu zabezpečia dostatočnú kvalitu starostlivosti, kontrolovanú minimálnym počtom výkonov. Zdravotné poisťovne nezazmluvnia výkony, ktoré nesplnia stanovené kritériá. Prípadné uvoľnené kapacity v nemocniciach potom využijú na ich vyššiu špecializáciu v rámci skupín výkonov, v ktorých je nemocnica dobrá, prípadne na následnú starostlivosť.

Pacient má byť podľa Kalavskej nasmerovaný vždy do takého zariadenia, kde mu zabezpečia dostatočnú kvalitu starostlivosti, kontrolovanú minimálnym počtom výkonov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Viac o téme: Andre Kalavská, Jana Cigániková, Martin Barto, Ministerstvo zdravotnictva, neurochirurgia, reforma nemocníc, SaS, špičkové pracoviská, stratifikácia nemocníc, Sulík

Súvisiace články