Politika Zahraničné

Saudská Arábia odsúdila Netanjahuove výroky o pripojení Predjordánska

Saudská Arábia odsúdila Netanjahuove výroky o pripojení Predjordánska. Zdroj: SITA/AP

RIJÁD – Saudská Arábia odsúdila v stredu kontroverzné utorňajšie vyjadrenie izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý prisľúbil, že ak zvíťazí v budúcotýždňových parlamentných voľbách, pripojí k Izraelu časti územia na okupovanom západnom brehu rieky Jordán. Rijád toto vyjadrenie označil za “nebezpečnú eskaláciu” napätia, píše agentúra AFP.

 

“Kráľovstvo (toto vyjadrenie) odsudzuje a kategoricky odmieta,” citovala z vyhlásenia saudskoarabského kráľovského dvora tamojšia štátna agentúra SPA. Rijád dodal, že Netanjahuovo vyhlásenie považuje za “veľmi nebezpečnú eskaláciu voči Palestínčanom”, ktorá je zároveň “ohavným porušením Charty OSN i princípov medzinárodného práva”.

Saudská Arábia zároveň v súvislosti s výrokom vyzvala na mimoriadne stretnutie ministrov zahraničných vecí 57 členských krajín Organizácie islamskej spolupráce (OIC). Rijád zároveň žiada medzinárodné spoločenstvo, aby “odsúdilo a odmietlo” Netanjahuovo vyjadrenie.

Netanjahu v utorok oznámil, že v prípade znovuzvolenia vo parlamentných voľbách naplánovaných na 17. septembra pripojí k Izraelu okupované územia na západnom brehu rieky Jordán.

Palestínčania okamžite reagovali vyhlásením, že Netanjahu takto ničí akúkoľvek nádej na dosiahnutie mieru. Vyjadrenie izraelského premiéra vzápätí vo vyhláseniach odsúdili aj Jordánsko, Organizácia Spojených národov (OSN) i Liga arabských štátov (LAŠ).

Agentúra AFP píše, že Netanjahuovi volební rivali ho zase obvinili z cynickej hry o hlasy pravicovo orientovaných nacionalistických voličov.

Izrael okupuje Západný breh od šesťdňovej vojny z roku 1967. Z pohľadu medzinárodného práva sú židovské osady postavené na týchto územiach ilegálne a bránia pokračovaniu mierového procesu, keďže sa rozprestierajú na územiach vnímaných Palestínčanmi ako súčasť ich budúceho štátu.