Zahraničné

Saudskoarabský princ rokoval s Amerikou. Kvôli zavraždenému novinárovi mnohí odmietli

Zdroj: TASR / AP

DUBAJ – Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán sa v pondelok stretol s americkým ministrom financií Stevenom Mnuchinom. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na ministerstvo zahraničných vecí v Rijáde.

Podľa spomínaného ministerstva, ktoré z ich stretnutia za zatvorenými dverami uverejnilo na Twitteri fotografiu, saudskoarabský princ a Mnuchin v predvečer kľúčovej investičnej konferencie v Rijáde “zdôraznili dôležitosť americko-saudskoarabského strategického partnerstva”.

Svoju účasť na tomto medzinárodnom podujatí zrušilo v uplynulých dňoch viacero významných investorov, spoločností i západných vysokopostavených predstaviteľov vrátane Mnuchina, ktorí tak reagovali na vraždu novinára Džamála Chášukdžího na saudskoarabskom konzuláte v tureckom Istanbule.

Rijád v sobotu 20. októbra po prvý raz priznal, že saudskoarabský novinár Chášukdží, ktorý žil v USA a písal pre denník Washington Post, bol na spomínanom konzuláte v Istanbule 2. októbra zabitý pri bitke, ktorá vypukla po bližšie nešpecifikovanej hádke. Okolnosti jeho smrti sú stále nevyjasnené.

Mnuchin v nedeľu na margo tohto priznania povedal, že zo strany Saudskej Arábie ide o “prvý krok, čo však nestačí”, píše agentúra Reuters. Trump zas v pondelok uviedol, že stále nie je spokojný s vysvetlením Rijádu, ako Chášukdži v priestoroch konzulátu zomrel.

Mnuchin v nedeľu tiež potvrdil, že sa tohtotýždňovej medzinárodnej konferencie v Rijáde nezúčastní, ale že do Saudskej Arábie prišiel kvôli rozhovorom s vedením kráľovstva, ktoré sa týkajú ich spoločného úsilia zameraného na boj proti financovaniu terorizmu a potlačenie iránskeho vojenského a politického vplyvu.

 

Saudskoarabský princ rokoval s americkým ministrom financií Stevenom Mnuchinom. Zdroj: TASR / AP