Politika Zahraničné

Schôdzka Netanjahu-Lieberman nepriniesla zvrat do procesu vzniku izraelskej vlády

Schôdzka Lieberman-Netanjahu (vpravo) nepriniesla zvrat do procesu vzniku izraelskej vlády. Zdroj: SITA/AP

JERUZALEM – V snahe pokročiť v konzultáciách o zostavení novej vlády sa izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok v Jeruzaleme stretol s Avigdorom Liebermanom, lídrom sekulárnej pravicovej strany Izrael, náš domov (Jisrael bejtejnu). Ich rozhovor však neviedol k prelomu v koaličných rokovaniach.

 

Ako informoval denník Haarec, šlo o prvé spoločné stretnutie Netanjahua a Liebermana od predčasných parlamentných volieb, ktoré sa v Izraeli konali 17. septembra.

Stretnutie trvalo menej než hodinu a ani jedna zo strán po ňom nekonštatovala výrazný pokrok pri riešení patovej situácie na izraelskej politickej scéne, napísal Haarec na svojom webe.

“Netanjahu ponúkol Liebermanovi, aby sa čo najskôr pripojil k vláde, aby (takto) vznikla vlády národnej jednoty,” uviedol Likud vo svojom vyhlásení.

Liebermanova strana vo svojom komuniké zopakovala, že podporuje širokú koalíciu. Uviedla, že “správnou cestou vpred” je dosiahnuť najprv dohodu medzi stranami Likud (Jednota), Modrá a biela (Kachol Lavan) a Izrael, náš domov a až potom rokovať o zložení vlády.

Rokovanie Netanjahua s Liebermanom avizoval Likud v stredu po tom, ako sa centristický blok Modrá a biela v utorok stiahol z plánovaných rozhovorov o vytvorení vlády širokej jednoty s hlavným rivalom, premiérom Benjaminom Netanjahuom.

Podľa denníka Haarec Lieberman uviedol, že sa teraz bude usilovať o neformálny rozhovor s Gancom, a to vo štvrtok, keď sa zídu novozvolení poslanci izraelského parlamentu (Knesetu), aby na ustanovujúcej schôdzi slávnostne zložili poslanecký sľub.

Oficiálne však schôdzka Ganca s Liebermanom potvrdená zatiaľ nebola.

Liebermanova strana Izrael, náš domov môže zohrať pri zostavovaní vlády kľúčovú rolu. Lieberman však stále odmieta tradičných potenciálnych partnerov Likudu – ultraortodoxné strany, ako aj arabských poslancov ochotných podporiť Ganca.

Počas kampane pred septembrovými parlamentnými voľbami Lieberman vyzýval na vytvorenie vlády širokej jednoty s účasťou Likudu, bloku Modrá a biela a svojej strany. Od volieb sa však Lieberman nezapojil do rokovaní, ktorých cieľom je prekonať rozpory medzi politickými stranami a vyriešiť patovú situáciu na izraelskej politickej scéne.

Ak sa v Izraeli nepodarí vytvoriť koaličnú vládu, krajine opäť hrozia predčasné parlamentné voľby – už tretie v priebehu roku 2019.