Spoločnosť Domáce

Šéf NÚDCH Ladislav Kužela ponúka po spore o liečbu chlapca svoju funkciu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Generálny riaditeľ Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave Ladislav Kužela ponúkol v utorok svoju funkciu. Urobil tak po medilizácii prípadu 15-ročného chlapca s nádorom, o ktorého liečbu sa sporili dve štátne nemocnice. Kužela vyzval ľudí, aby sa rozhodli, akú chcú mať neurochirurgiu. Nesúhlasí s tým, že neurochirurg Juraj Šteňo by mal ako jediný patent na manažovanie detských pacientov s nádorom mozgu.

 

Aktualizované 12:10 o stanovisko Michaely Hrúzovej

„Tu naozaj nejde o mňa, som lekár, ale som aj manažér. Som riaditeľ nemocnice a zodpovedám za jej chod a za jej stav. Zodpovedám za zdravie našich pacientov, našich detí. Ja toto naozaj nemôžem dopustiť. Ja sa na ten úpadok nechcem dívať. A keďže mi je to sväté, tak mi asi nič iné, ako ponúknuť svoju funkciu, neostane,” povedal generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela.

Hoci si váži kredit a odbornosť neurochirurga Šteňa, tvrdí, že boj na neurochirurgii začal práve on, odkedy sa prednostom Neurochirurgickej kliniky stal syn Juraja Šteňa, Andrej Šteňo. Chceli si podľa Kuželu neurochirurgiu privlastniť a nedať šancu iným lekárom. “Boj neurochirurgií sa nezačal pred dvoma mesiacmi. Ten príbeh sa začal v roku 2006,” uviedol.

15-ročný Lukáš je momentálne stabilizovaný a po náročnej operácii sa zotavuje v NÚDCH.

NÚDCH informoval verejnosť o novovzniknutej situácii aj prostredníctvom sociálnych sietí. Zdroj: FB Národný ústav detských chorôb

Výpoveď Chrenka

Podľa vedúceho lekára Neurocentra Bruna Rudinského dosiahol Šteňo “úplné dno, pretože si za rukojemníka berie deti a rodičov”. Zhoduje sa tiež s nesúhlasom Kuželu, že Šteňo má byť jediný neurochirurg na Slovensku, ktorý môže rozhodovať o osude detského pacienta. “Ak to tak má byť, tak moja medicínska, neurochirurgická profesionálna cesta končí. Ak to má byť takto, tak ja v tomto momente skladám funkciu vedúceho lekára detského Neurocentra,” uviedol Rudinský.

Operatér v Neurocentre Robert Chrenko prišiel z Rakúska na Slovensko a podľa jeho slov sa začali rozbiehať operácie detí. On stál za prvou operáciou 15-ročného chlapca, ktorého prípad bol medializovaný. “Potom prišla jedna plačúca matka a slávny profesor, ktorý priamo rozprával o mojom údajnom pochybení pred všetkými médiami. Moje vysvetlenie v tomto mediálnom lynči úplne zaniklo,” hovorí.

Je presvedčený, že svoju prácu odviedol perfektne, no napriek tomu došlo k jeho zdiskreditovaniu. “Chcem oznámiť, že dávam výpoveď a zvažujem svoj odchod zo Slovenska, z ktorého som bol takpovediac vyštvaný,” skonštatoval Chrenko.Všetci traja pripomínajú, že tu nejde o boj politickej strany, ani o boj štátu, ale ide o pacienta, pre ktorého chcú to najlepšie.

Stala sa z toho politika

Glob.sk oslovil aj Lukášovu matku Michaelu Hrúzovú, ktorá je z celej situácie okolo operácie jej syna zhrozená. ,,Nechápem prečo sa z toho stalo politikárčenie. Toto čo sa deje, ide mimo môjho syna, a mimo pacientov. Kam to môže dospieť?” pýta sa Michaela Hrúzová.

Hrúzová upozorňuje na fakt, že konflikt mala ona s detskou nemocnicou a nie dve štátne zdravotnícke zariadenia medzi sebou. ,,Čo dostal pán Šteňo za to, že zachránil detský život a vypočul si zúfalú matku? Prečo si to všetko zlízol on,” zamýšľa sa matka.

Odchod z postu avizoval Róbert Chrenko, ktorý Lukáša operoval prvýkrát. Po zákroku, ale chlapcovi zostala v hlave väčšia časť nádoru. ,,Dala som mu viac príležitostí, aby povedal pravdu,” dodala na záver Hrúzová s tým, že od viacerých lekárov z detskej nemocnice niekoľkokrát žiadala lekársku dokumentáciu, predoperačné a pooperačne snímky z magnetickej rezonancie. K nej sa údajne dostali iba predoperačné snímky a prepúšťacia správa. Viac sme písali TU.