Zahraničné

Šéf OSN vyjadril poľutovanie nad nedodržiavaním prímeria počas pandémie

António Guterres. Zdroj: TASR/Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP

NEW YORK – Generálny tajomník OSN António Guterres v stredu vyjadril poľutovanie nad tým, že sa nevenovala pozornosť jeho výzve na globálne prímerie v rámci boja proti pandémii choroby COVID-19 spôsobovanej novým koronavírusom.

“Globálne prímerie by vytvorilo podmienky pre dôraznejšiu reakciu na pandémiu a poskytlo humanitárnu pomoc najzraniteľnejším osobám,” povedal Guterres. “Som povzbudený vyjadreniami podpory. Táto podpora sa však nepremietla do konkrétnych krokov,” uviedol.

“V niektorých prípadoch môže dokonca pandémia podnietiť strany bojujúce vo vojnách, aby získali výhodu alebo aby tvrdo zasiahli, zatiaľ čo medzinárodná pozornosť je zameraná inam,” varoval šéf OSN. Guterres vyzval na globálne prímerie 23. marca. Podporu ukončenia bojov odvtedy vyjadrili niektoré krajiny vrátane Afganistanu, Filipín a Kamerunu. Konflikty naďalej zúria v Líbyi či Jemene.

Podľa najnovšej správy OSN bolo v roku 2019 pri útokoch zabitých alebo zranených viac ako 20.000 civilistov, a to len v desiatich krajinách: v Afganistane, Stredoafrickej republike, Iraku, Líbyi, Nigérii, Somálsku, Južnom Sudáne, Sýrii, na Ukrajine a v Jemene. Podľa Guterresa tieto počty z overených zdrojov však odrážajú iba zlomok skutočného počtu.