Domáce

Šéf slovenskej diplomacie absolvoval v Mníchove aj rad bilaterálnych rokovaní

Miroslav Lajčák - Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

MNÍCHOV – Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák absolvoval v piatok v rámci 56. Mníchovskej bezpečnostnej konferencie okrem účasti na hlavných podujatiach aj päticu bilaterálnych rokovaní a tri sprievodné podujatia. Ako sa uvádza v tlačovej správe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ), na prvom sprievodnom podujatí s názvom European Leadership Network bolo hlavnou témou využitie moderných technológií v oblasti národnej bezpečnosti ale aj transatlantické vzťahy.

“Išlo o platformu, kde som prízvukoval dôležitosť transatlantických väzieb tie sú silné a identické,” poznamenal šéf slovenskej diplomacie. Ako však dodal, aj transatlantické väzby potrebujú obnoviť prvok strategickej predvídateľnosti. Balkánsky bezpečnostný okrúhly stôl – taký bol názov druhého sprievodného podujatia, na ktorom sa zúčastnili najvyšší predstavitelia štátov juhovýchodnej Európy. “Išlo o unikátnu príležitosť, kde som mohol našim partnerom opäť zdôrazniť, že Slovensko podporuje integračné ambície krajín tohto regiónu, zároveň sme mohli zhodnotiť účinky nedávneho rozhodnutia Európskej únie na ešte nezačaté prístupové rozhovory s Albánskom a Severným Macedónskom a mohli sme diskutovať o tom, ako by mohol vyzerať efektívnejší prístupový proces,” zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Tretie sprievodné podujatie pod názvom Svetové ekonomické fórum malo svojou účasťou globálny význam, pričom jeho hlavnou agendou boli globálne otázky v čase krízy multilateralizmu. Na uvedenom fóre sa okrem hláv štátov zúčastnili aj šéfovia diplomacií USA, niektorých členských štátov Európskej únie a krajín Blízkeho východu. Okrem týchto podujatí šéf slovenskej diplomacie využil svoju prítomnosť na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii aj na bilaterálne rokovania. Aktuálne otázky predsedníctva a rozširovania EÚ boli predmetom rokovaní s chorvátskym rezortným partnerom Gordanom Grlič-Radmanom. S prezidentkou mimovládnej organizácie CEPA (Center for European Policy Analysis) Alinou Polyakovou šéf slovenskej diplomacie rokoval o aktuálnom dianí vo Vyšehradskej štvorke.

Minister Lajčák na okraj Mníchovskej bezpečnostnej konferencie rokoval aj s najvyššími kosovskými predstaviteľmi – prezidentom Hashimom Thacim, predsedom vlády Kosova Albinom Kurtim a šéfom kosovskej diplomacie Glaukom Konjufcom. Témou rokovaní bol predovšetkým vývoj vo vzťahoch Prištiny s Belehradom. Čiernohorské eurointegračné ambície a vývoj v regióne západného Balkánu boli zase predmetom rokovaní s čiernohorským prezidentom Milom Djukanovičom.  Po prvom dni podujatia v bavorskej metropole minister Lajčák skonštatoval, že Mníchovskú bezpečnostnú konferenciu považuje “za jednu z najprestížnejších na svete, lebo svojou účasťou i rozsahom určuje trendy v oblasti bezpečnostnej politiky,” uvádza sa v tlačovej správe MZVaEZ SR.