Domáce Politika Spoločnosť

Šéf spravodajstva RTVS Chuguryan nerozumie argumentom o príklone k Dankovi

Zdroj: TASR / Marko Erd

BRATISLAVA – Šéf verejnoprávneho spravodajstva Vahram Chuguryan hovorí, že nerozumie argumentom Transparency International Slovensko (TIS) o príklone spravodajstva RTVS k predsedovi SNS Andrejovi Dankovi. Riaditeľ sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS počas dnešného rokovania Rady Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) povedal, že autor blogu spomína Danka iba v straníckej súvislosti a nepracuje s faktom, že predseda SNS je zároveň predseda Národnej rady SR. Povinnosťou RTVS je podľa Chuguryana informovať o činnosti štátnych orgánov, teda aj o parlamente. Tieto informácie nemusia byť vždy zaujímavé pre komerčné televízie, ktoré zostavujú správy aj s ohľadom na ich sledovanosť.

 

„Stav za predchádzajúceho vedenia autor automaticky považuje za ideálny a pri terajšom vedení poukazuje na odchýlku,“ tvrdil Chuguryan. Pritom nové vedenie sa podľa Chuguryana „snaží práve o vyváženejšie spravodajstvo, čo znamená, že odklon smerom k objektivite by mohol byť aj o viac ako štyri percentá“.

Rada RTVS podľa jej podpredsedu Martina Kákoša nemá podnet či informáciu z vnútra spravodajstva RTVS, že by zo strany vedenia RTVS bol ovplyvňovaný charakter spravodajstva. „Často máme výhrady k tomu, akým spôsobom sa isté témy objavujú v spravodajstve, k ich radeniu, ale vyprosil by som si, aby ktokoľvek zvonka znevažoval prácu desiatok skúsených a profesionálnych redaktorov a spravodajcov RTVS,“ vyhlásil počas dnešného rokovania Rady RTVS Kákoš. Vedenie RTVS požiadal, aby rade poskytli informáciu, v akých prípadoch bol Danko citovaný ako predseda SNS a v akých ako predseda parlamentu.

RTVS má podľa Transparency International Slovensko nadštandardný prístup k SNS a jej predsedovi. Podala preto podnet na Radu RTVS. Vedenie RTVS zverejnené informácie označilo za vytrhnuté z kontextu a nezodpovedajúce skutočnostiam. TIS sa v blogu z 24. októbra „Po TASR pomáha Rezník Dankovi aj v RTVS“ venuje vyváženosti spravodajstva verejnoprávnej televízie. Podľa blogu podiel správ, v ktorých bola strana SNS zmieňovaná, narástol zo 17 percent v poslednom roku predošlého generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku na 21 percent v prvom roku Jaroslava Rezníka, teda o 4 percentuálne body. TIS svoje tvrdenia opiera o porovnanie s TV Markíza, v ktorej spravodajstve SNS medziročne zaznamenala polovičný nárast, teda o dva percentuálne body.

Najcitovanejší politici

Ďalej TIS tvrdí, že v rebríčku top desať najcitovanejších politikov v spravodajských reláciách televízií boli v RTVS v prvej desiatke štyria politici SNS – Andrej Danko, Gabriela Matečná, Martina Lubyová a Peter Gajdoš. V spravodajskej TA3 boli traja – Danko, Matečná a Lubyová. V Televízii Markíza boli v prvej desiatke najcitovanejších politikov televízneho spravodajstva dvaja predstavitelia národniarov – Danko a Lubyová. V televízii Joj sa do prvej desiatky dostal jediný politik SNS, a to Danko.

Danko je vo všetkých televíziách na treťom mieste, pričom prvé v citovanosti obsadil všade premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a druhý bol vtedajší prezident Andrej Kiska (RTVS a TA3) alebo predseda Smeru-SD Robert Fico (Markíza a Joj). TIS napokon analyzovala aj „zafarbenie“ všetkých televíznych správ s predsedom SNS Andrejom Dankom v titulku za posledný rok, teda od júla 2018 do júna 2019. Rozdelila ich na tie, kde je politik prezentovaný v pozitívnom svetle, na neutrálne správy a príspevky, v ktorých sa objavuje kritika jeho konania. Výsledkom analýzy je, že spravodajská TA3 má polovicu (50 percent) zo správ o šéfovi národniarov ladených pozitívne, RTVS tretinu (33 percent), Markíza 11 percent a Joj 7 percent. Naopak správ s kritikou bolo najmenej – 23 percent v TA3, 26 percent v RTVS, 46 percent na Markíze a 57 percent v televízii Joj.