Zahraničné Top

Šéf strany SMS: Smer zlyhal v stratégii, vynikal v propagande

BRATISLAVA – Smer-SD podľa predsedu Strany moderného Slovenska (SMS) zlyhal v politickej stratégii, ale bol vynikajúci v propagande. Ako povedal Milan Urbáni pre agentúru SITA, Smer bol vynikajúci v politickej propagande, využil svoju politickú silu, mal prístup k médiám a mohol robiť politicky rentabilné sociálne aktivity, žiaľ, z peňazí všetkých občanov. „Smer ale zlyhal v politickej stratégii, a preto Róbert Fico prehral prezidentské voľby, vo voľbách o predsedu VÚC v Banskej Bystrici prehral Vladimír Maňka a Smer stratil v komunálnych voľbách dôležité okresy a obce,“ povedal Urbáni.

Opozícia podľa Urbániho v tomto volebnom období v podstate neexistovala a tým umožnila Smeru robiť svoju politiku. „SDKÚ si rozložil Mikuláš Dzurinda sám, KDH nie je schopné vyžmýkať zo seba viac. Bugárova strana je nedostatočný a nedôveryhodný partner a ostatné strany, čo boli v parlamente, nestoja za komentár,“ vyhlásil.

Urbáni so svojou SMS kandiduje do marcových parlamentných volieb. Pripravil dvadsaťtribodový program. „Jeho prioritami budú boj proti chudobe a úplná zamestnanosť. Občan bude rozhodovať o všetkom dianí elektronickými voľbami a elektronickým referendom,“ povedal. Ak sa jeho strana dostane do parlamentu, chce iniciovať zmeny zákona o politických stranách ako i verejnej a štátnej službe. Urbánimu prekáža dnešný zákon, ktorý podľa neho jednej politickej strane umožní dostať od štátu milióny eur a iné strany si musia financovať celú činnosť a voľby zo svojich peňazí. „Náš návrh bude žiadna dotácia zo štátu pre politické strany,“ zdôraznil.

Urbáni je realista, čo sa týka výsledku volieb, ale napriek ekonomickej a mediálnej blokácii nových strán verí, že sa SMS podarí presvedčiť občanov o prospešnosti svojho programu pre Slovensko. „Ak by na Slovensku nebola komunikačná bariéra vytváraná ekonomickými pravidlami, nemali by sme o naše preferencie žiadne obavy. Aj napriek zúženému priestoru prezentácie našej strany spravíme maximum, aby sme náš program priblížili voličom,“ vyhlásil.

Ak Smer nespraví fatálne chyby a nebude dopredu likvidovať svojich potenciálnych partnerov a podporovateľov zo stredu vrátane SMS rôznymi vyhláseniami ako v roku 2010 , tak by mal podľa Urbániho šancu zostavovať vládu. „V týchto voľbách Smer nemôže nikto poraziť, môže sa poraziť len sám. Myslím si, že situácia, keď si politickí amatéri z pravej strany, ktorí si v minulosti rozbili vládu, ku ktorej sa dostali cudzou pomocou, sa už nebude opakovať. Nebudú mať tú možnosť a ani si ju nezaslúžia. Najpravdepodobnejšie až v budúcich parlamentných voľbách v roku 2020 dôjde k preskupeniu,“ dodal Urbáni.