Politika Kauzy Domáce

Šéf Ústavného súdu chce od Mamojku vysvetlenie. Dôvodom sú slová Petra Tótha

Peter Tóth. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

KOŠICE / BRATISLAVA – Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan preverí, či existujú dôvody na disciplinárne stíhanie Mojmíra Mamojku. Sudcu Ústavného súdu včera spomínal vo svojej svedeckej výpovedi Peter Tóth počas pojednávania v kauze vraždy Jána Kuciaka. 

 

Súčasťou včerajšej, takmer deväť hodín trvajúcej výpovede Petra Tótha boli aj takzvané motáky, ktoré mal z väzby prostredníctvom svojho obhajcu Andreja Šabíka posielať Marian Kočner Petrovi Tóthovi. V týchto odkazoch a inštrukciách spoza mreží mal Kočner Tóthovi diktovať, čo má v jeho mene vykonať. Okrem iného sa v nich očividne rozčúlený Kočner dožaduje vysvetlenia “od Kamoša, prečo Mamojka zlyhal!!! Takže by som rád dostal odpoveď. Mal to RF vyriešiť! Chcem vedieť, prečo sa na to vyj**l.” Pod skratkou RF by sa mal, podľa slov Tótha, skrývať expremiér Robert Fico. “Kamoš” by mal byť zase nitriansky podnikateľ Norbert Bödör.

Sudca Mojmír Mamojka a Andrej Kiska počas vymenovania sudcov Ústavného súdu SR prezidentom SR. SITA / Diana Černáková

Bývalý poslanec za stranu Smer-SD Mojmír Mamojka bol členom senátu Ústavného súdu, ktorý sa zaoberal Kočnerovou ústavnou sťažnosťou o väzbe a rozhodol v Kočnerov neprospech.

Časť opozície sa už  včera dožadovala odchodu Mojmíra Mamojku z postu sudcu Ústavného súdu. “Ak neodíte, verím, že bude začaté disciplinárne konanie,” uviedol Juraj Šeliga zo strany Za ľudí. Mamojku do funkcie menoval jej predseda Andrej Kiska v čase, kedy bol prezidentom.

Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan sa dnes prostredníctvom tlačového odboru súdu pre Glob.sk vyjadril, že “vykoná všetky úkony potrebné k prevereniu, či existujú dostatočné dôvody na disciplinárne stíhanie sudcu a podľa toho bude ďalej postupovať.” Ako prvé požiada Mamojku, aby sa k týmto skutočnostiam písomne vyjadril.