Politika Kauzy Domáce

Šéf Vojenského spravodajstva vysvetľoval Glváčovu komunikáciu so Zsuzsovou. Podľa poslancov ide o klamstvá

Martin Glváč je okrem iného aj popdredsedom parlamentu. FOTO: archív

BRATISLAVA – Na otázky poslancov ohľadom komunikácie podpredsedu Národnej rady (NR) SR Martina Glváča (Smer-SD) s obvinenou v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej odpovedal v stredu riaditeľ Vojenského spravodajstva (VS) Ján Balciar. Či sa na parlamentnom výbore na kontrolu činnosti VS potvrdila Glváčova verzia o komunikácii nie je zrejmé, keďže je tajný. Podpredseda parlamentu sa výboru nezúčastnil.

“Vojenské spravodajstvo plní úlohy na úseku obrany, obranyschopnosti a bezpečnosti štátu podľa zákona o vojenskom spravodajstve,” zdôraznil po skončení rokovania Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti VS Balciar. Doplnil, že informácie získané na základe tohto zákona odstupujú len oprávneným osobám, preto nemôže novinárom bližšie odpovedať. Na otázky, či v tomto prípade nezlyhala tajná služba, povedal, že určite nie.

Alena Zsuzsová mala byť v prípade vraždy Jána Kuciaka objednávateľ. Zdroj: SITA

Predseda osobitného výboru Eduard Heger (OĽaNO) potvrdil, že Balciar odpovedal na všetky otázky výboru. Nechcel však povedať, či sa Glváčova verzia o priebehu komunikácie potvrdila. Argumentuje tým, že to spadá pod rámec utajovaných skutočností. Glváčovej verzii však neverí a podľa jeho názoru klamal. Myslí si, že do celej veci nekorektne zatiahol aj VS tým, že spomenul bývalého riaditeľa Ľubomíra Skuhru.

“V tomto prípade je zrejmé, že pán Skuhra hovoril bez toho, aby bol zbavený mlčanlivosti. To mi zjavne indikuje to, že táto vec nebola zaevidovaná,” doplnil odborník OĽaNO na obranu Jaroslav Naď. Podľa jeho slov z toho vyplýva, že Glváčovo tvrdenie o riešení komunikácie s obvinenou Alenou Zs. cez ďalšie bezpečnostné zložky je klamstvo. Možné však podľa neho je, že to so Skuhrom riešil na kamarátskej báze, čo ale podľa neho nie je oficiálne riešenie. “Tým pádom jeho základná téza o tom, že to bolo koordinované so spravodajskými službami alebo s bezpečnostnými službami neplatí,” zdôraznil Naď s tým, že takéto zavádzanie môže mať dôsledky aj na jeho bezpečnostnú spoľahlivosť.

Glváč vraj klame

Poslanec NRSR Ľubomír Galko (SaS) po zasadaní výboru nadobudol presvedčenie, že si Glváč vymýšľa a niekto ho v tejto kauze kryje. Na otázky, či existujú záznamy o tom, že bola komunikácia pod kontrolou kompetentných orgánov odpovedal, že je potrebné sa obrátiť na Ministerstvo obrany SR alebo na vojenskú tajnú službu. Skuhrovo vyjadrenie v médiách vníma ako “robenie alibi” Glváčovi. Opiera sa o tvrdenia, že ani bývalý riaditeľ VS nemôže hovoriť o utajovaných skutočnostiach a je stále viazaný mlčanlivosťou.

Na výbore bol prítomný aj minister obrany Peter Gajdoš (SNS). Na otázky, či sa potvrdila Glváčova verzia, neodpovedal. “Informácie, ktoré podliehajú ochrane utajovanej skutočnosti prináležia výboru na kontrolu VS,” zdôraznil s tým, že aj on je povinný dodržiavať zákony o ochrane utajovanej skutočnosti.

Glváč v minulosti pred médiami vyhlásil, že komunikáciu s Alenou Zs. koordinoval s Vojenským spravodajstvom, ako aj s generálnym prokurátorom. Glváč je tiež členom Osobitného kontrolného výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Podľa predsedu výboru Eduarda Hegera (OĽaNO) by sa do vysvetlenia komunikácie nemal zúčastňovať na jeho zasadnutiach.