Politika Domáce Prezidentské voľby Top

Šefčovič pôjde kandidovať za prezidenta. V Smere mu už zostavujú tím

Maroš Šefčovič sa postaví v prezidentských voľbách za stranu Smer-SD. Zdroj: Archív

BRATISLAVA – Je rozhodnuté. Najsilnejšia vládna strana predsa len staví na diplomata. Smer-SD postaví do boja o prezidentský palác súčasného podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča. Ten svoje rozhodnutie kandidovať už oznámil vedeniu strany aj svojim kolegom v Bruseli. Podľa informácií Glob.sk už Smer-SD začal pracovať aj na vytvorení volebného štábu pre svojho kandidáta. 

 

Strana Smer-SD bojovala s prezidentskými voľbami pomerne dlho. Vyše roka presviedčalo vedenie strany na čele s Robertom Ficom šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka. Ten kandidatúru opakovane odmietal. Nepresvedčili ho ani prieskumy verejnej mienky, z ktorých vychádzal ako jednoznačný favorit. Strana sa napokon rozhodla, že v diplomatických vodách ostane a s ponukou oslovili Maroša Šefčoviča. Ten v súčasnosti pôsobí ako podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu.

Podľa informácií Glob.sk sa Šefčovič už rozhodol a ponuku od Roberta Fica prijal. Ako prvý o tom informoval Denník N. Podľa našich informácií rozhodnutie, že do boja o palác ide, oznámil vedeniu Smeru koncom minulého týždňa. Cez víkend oboznámil aj svojich kolegov v Bruseli, ako aj europoslancov za stranu Smer-SD. Oficiálne sa k tomu ešte Šefčovič vyjadrovať nechce. Urobiť tak má v priebehu tohto týždňa. ,,Keďže definitívne rozhodnutie zatiaľ nepadlo, vo vzťahu k vedeniu Európskej komisie neboli spravené formálne kroky a komisár Šefčovič zatiaľ informoval predsedu komisie v rámci bežných pracovných kontaktov o existujúcej ponuke s tým, že ju seriózne zvažuje,“ napísala jeho hovorkyňa Renáta Goldírová Denníku N.  „O téme ale prirodzene diskutuje so stranou Smer-SD, od ktorej ponuka prišla. Pán Šefčovic sa plánuje vyjadriť v priebehu týždňa – aj vzhľadom na to, že termín volieb už bol stanovený a ako povedal, nemá záujem zdržiavať.“

V Smere však berú jeho kandidatúru ako hotovú vec. Na centrále už vo veľkom diskutujú o spôsobe, akým osloviť voličov a viesť predvolebnú kampaň. Podľa našich informácií sa pomaly ale isto formuje aj volebný tím, ktorí bude Šefčovičovi v kandidatúre pomáhať. Kampaň má mať na starosti generálny sekretár Smeru-SD Viktor Stromček. Ponuku stať sa súčasťou tohto tímu mali dostať aj ľudia z Úradu vlády, ktorí aktuálne radia premiérovi Petrovi Pellegrinimu v mediálnych otázkach.

Prezidentské voľby čakajú Slovákov už v marci tohto roka. V prvom kole – 16.marca – pôjde do boja viac ako desiatka kandidátov.

Galéria
Maroš Šefčovič. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Prezident Andrej Kiska prijal v paláca ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, s ktorým hovorí o demisii. Zdroj: Glob.sk/Dávid Duducz
Ponuku kandidovať na prezidenta dal Marošovi Šefčovičovi Robert Fico. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Viktor Stromček. Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher
navigate_before
navigate_next