Politika Domáce Top

Šefčovič vedie, rozdiel medzi Čaputovou a Mistríkom je minimálny

Maroš Šefčovič s manželkou Helenou. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

BRATISLAVA- Prvý prieskum s reálnymi prezidentskými kandidátmi je na svete. Priniesla ho agentúra AKO na vzorke 1000 respondentov. Kandidát s podporou Smer-SD Maroš Šefčovič vyhráva s 18,2 percentami. Spoluzakladateľ strany Sloboda a Solidarita Robert Mistrík by získal 15,8 percenta a v tesnom závese je Zuzana Čaputová z Progresívneho Slovenska s 14,7 percentami.

Štefan Harabin by získal 12,8 percenta, Milan Krajniak 7,8 percenta, Béla Bugár 7,4 percenta a Marian Kotleba 6,9 percenta hlasov. Nasleduje František Mikloško, ktorému by odovzdalo hlas 5,5 percenta respondentov. Eduard Chmelár v prieskume získal päť percent.

Menej ako dve percentá majú kandidáti Martin Daňo (1,7 percenta), József Menyhárt (1,5 percenta) a Róbert Švec (1,1 percenta). Menej ako percento respondentov by svoj hlas odovzdalo Jurajovi Zábojníkovi (0,7 percenta), Ivanovi Zuzulovi (0,7 percenta) a Bohumile Tauchmannovej (0,2 percenta.)

K volebným urnám by šlo 82,3 percenta voličov. Určite by nešlo voliť 3,9 percenta opýtaných a 12,1 percenta voličov by teraz nevedelo koho voliť. Prezradiť, koho by volili, odmietlo 1,7 percenta respondentov.

Prieskum prezidentských kandidátov agentúry AKO z februára 2019. Zdroj: agentúra AKO

 

Predchádzajúci prieskum prezidentských kandidátov spred dvoch týždňov z dielne agentúry Focus prisudzoval Šefčovičovi a Mistríkovi zhodne po 16,5 percenta. Čaputovú malo voliť deväť percent opýtaných. V prieskume figuroval ešte Andrej Danko (SNS), ktorý ale nekandidoval.