Politika Domáce

Šéfom prokuratúry by nemal byť človek, ktorý nebol prokurátorom, tvrdí Pellegrini

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Generálnym prokurátorom by nemal byť človek, ktorý nebol nikdy prokurátorom. Myslí si to expremiér a podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD). Na stredajšej tlačovej konferencii povedal, že meniť zákon pre uľahčenie možnosti konkrétnym ľuďom uchádzať sa o tento post nie je správnou cestou na zvýšenie dôvery voči prokuratúre. Pellegrini víta úpravu legislatívy, ktorá by rozšírila okruh ľudí, ktorí môžu navrhovať kandidátov na generálneho prokurátora.

 

“Nemyslím si, že na generálneho prokurátora by sme mali dať človeka, ktorý prokurátorom nikdy nebol, a už tobôž nie, ak by sme kvôli nemu museli zákon meniť, aby sa vôbec mohol na takejto voľbe zúčastniť. Nemyslím si, že je to správna cesta a že by to mohlo zvýšiť dôveryhodnosť samotnej prokuratúry,” povedal Pellegrini s tým, že zákony by sa nemali šiť na mieru pre konkrétneho človeka.

Generálnym prokurátorom by mal byť podľa Pellegriniho prokurátor, ktorý má dlhoročnú prax a pozná prokuratúru od okresnej až po vysoké pozície, pretože to dáva dobrú záruku na riadenie vecí.

Pellegrini by privítal zmenu zákona, ktorou by sa rozšíril okruh  ľudí, ktorí môžu navrhovať kandidátov na tento post. “Myslím si, že to nie je nič zlé, pretože to môže rozšíriť okruh súťažiacich,” dodal v tejto súvislosti.

Ako kandidát na nového generálneho prokurátora sa spomína advokát Daniel Lipšic, potvrdil to aj premiér Igor Matovič (OĽaNO). Premiér tiež priblížil zmenu zákona, ktorá by sa mala týkať rozšírenia okruhu osôb, ktoré môžu byť nominované, ako aj subjektov s právomocou navrhnúť kandidátov.

Ako ďalší možní kandidáti na tento post sa spomínajú prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta, Maroš Žilinka a Vasiľ Špirko či niekdajší kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš.

Súčasného generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára vymenoval do funkcie v júli 2013 vtedajší prezident Ivan Gašparovič. Generálneho prokurátora vymenúva a odvoláva hlava štátu na návrh parlamentu. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov.