Politika Spoločnosť Kauzy Domáce

Senát Najvyššieho súdu koná v kauze podvodu nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia

Zdroj: Archív

BRATISLAVA – Trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR pod vedením predsedníčky Jany Serbovej začal v stredu konať na svojom verejnom zasadnutí vo veci podnikateľa Jozefa Majského v kauze podvodu na nebankové subjekty BMG Invest a Horizont Slovakia. Jozef Majský sa stále nachádza v Českej republike, kde bol zadržaný na základe európskeho zatýkacieho rozkazu.

 

Predmetom zasadnutia je odvolanie obžalovaného voči rozsudku Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS), ktorý podnikateľa v októbri 2015 odsúdil na deväť rokov odňatia slobody. Na odvolacom konaní sa zúčastňuje obhajca Peter Filip a dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta. Filip na úvod TASR uviedol, že ospravedlňuje svojho klienta, ktorý je hospitalizovaný v nemocnici v Šumperku na urologickom oddelení po operácii. Jozef Majský mu nedal súhlas na vykonanie zasadnutia v jeho neprítomnosti a požiadal o jeho odročenie, na ďalšie pojednávanie sa chce dostaviť.

S Jozefom Majským, ktorého zadržala 17. júna polícia v nemocnici v Šumperku na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, sa uskutočňuje v ČR predbežné vyšetrovanie zo strany Krajského štátneho zastupiteľstva v Ostrave. Krajský súd v Ostrave 20. júna nezobral Jozefa Majského do predbežnej väzby, keďže nezistil dôvody väzby, ktorú navrhovalo Krajské štátne zastupiteľstvo v Ostrave.

Pôvodná predsedníčka senátu NS SR Gabriela Šimonová vylúčila Jozefa Majského v marci 2018 pre zlý zdravotný stav na samostatné konanie. V ten istý deň senát odsúdil ďalších dvoch spoluobžalovaných v kauze podvodu na BMG Invest a Horizont Slovakia na právoplatné tresty odňatia slobody. Dávida Brtvu na deväť rokov a Patrika P. na sedem rokov. Brtva je už podmienečne prepustený na slobodu. Súd trestné stíhanie Jozefa Majského prerušil v marci 2019 pre ťažkú chorobu. Trojicu v minulosti už dva razy neprávoplatne odsúdil v kauze podvodu voči nebankovým subjektom ŠTS a bývalý Špeciálny súd v Pezinku.

Prokurátor Šanta od minulého roku podal na NS SR dovedna tri návrhy na pokračovanie prerušeného trestného stíhania voči Jozefovi Majskému. Posledný, tretí doručil na NS SR v polovici mája. NS SR zareagoval tým, že vydal príkaz na zatknutie a európsky zatýkací rozkaz, aby zabezpečil účasť obžalovaného na júlovom zasadnutí.