Spoločnosť Zahraničné Top

AKTUÁLNE Srí Lankou otriasol už ôsmy výbuch. Počet mŕtvych stále stúpa

Podľa informácii ministerstva zahraničných vecí medzi obeťami neboli Slováci. Zdroj: SITA/AP Photo/Eranga Jayawardena

COLOMBO (Redakcia/TASR/SITA) –  Séria výbuchov na Srí Lanke si vyžiadala najmenej 207 mŕtvych a ďalších 450 ľudí utrpelo zranenia, informoval policajný hovorca. Medzi potvrdenými obeťami sú občania Číny a Portugalska.Minister obrany zároveň informoval, že po útokoch zadržali sedem podozrivých.  K dovedna ôsmemu výbuchu na Srí Lanke došlo v nedeľu v severnej časti metropoly Kolombo. K zodpovednosti za útoky sa zatiaľ nikto neprihlásil, podľa tamojšej polície išlo o koordinovaný útok. 

 

Bližšie informácie úrady neposkytli. Predtým týmto mestom otriaslo dovedna päť výbuchov a k ďalším dvom explóziám došlo v meste Negombo ležiacom približne 35 kilometrov severne od Kolomba a v meste Batticaloa na východe Srí Lanky.ku ktorým došlo v nedeľu v troch katolíckych kostoloch a troch hoteloch na Srí Lanke. Medzi obeťami je aj 35 cudzincov. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie srílanskej polície.

Medzi cudzincami, ktorí pri výbuchoch zahynuli, sú občania USA, Británie a Holandska, uviedol pre AFP srílanský policajný zdroj.

Nemenovaný príslušník srílanskej polície pre AFP predtým potvrdil, že najmenej 45 ľudí zahynulo v metropole Kolombo, kde sa terčom útokov stali tri hotely a jeden kostol. Najmenej 67 ľudí zomrelo po útoku na kostol v meste Negombo, ležiacom približne 35 kilometrov severne od Kolomba. Ďalších 25 mŕtvych si vyžiadal aj útok na kostol v meste Batticaloa na východe Srí Lanky. V kostoloch boli v čase útokov veriaci, ktorí prišli na veľkonočnú omšu.

V súvislosti s výbuchmi zaviedli na Srí Lanke špeciálne bezpečnostné opatrenia. Po 18:00 platí zákaz vychádzania.

Slováci tam nie sú

Žiadna z doteraz získaných informácií nepotvrdila, že by medzi obeťami a zranenými pri výbuchoch na Srí Lanke boli občania SR.

Pre TASR to uviedol tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí s tým, že situáciu bude rezort aj naďalej sledovať.“Po nedeľnej sérii výbuchov na Srí Lanke sa pracovníci nášho zastupiteľského úradu v Dillí spojili s naším honorárnym konzulom ako aj s tamojšími úradmi a preverujú, či sa medzi obeťami a zranenými nachádzajú občania SR. Žiadna z doteraz získaných informácií takúto skutočnosť nepotvrdila,” napísali z ministerstva.

Rezort zahraničných vecí odporúča Slovákom, ktorí sú na Srí Lanke, zvýšiť opatrnosť a zároveň sa vyhýbať miestam s veľkou koncentráciou ľudí. V súčasnosti podľa slovenského ministerstva tamojšie bezpečnostné zložky vykonávajú bezpečnostné operácie z dôvodu možnej ďalšej hrozby útokov. V prípade potreby môžu občania SR kontaktovať ministerstvo na telefónnom čísle +421 2 5978 5978.

Svetoví lídri odsudzujú útoky

Európski lídri vyjadrili zdesenie nad útokmi na kostoly a hotely na Srí Lanke. Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v správe svojmu srílanskému kolegovi napísal, že ho tieto “zbabelé teroristické útoky” šokovali. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter napísal, že ním útoky hlboko otriasli a podobne sa vyjadril aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý zároveň vyjadril sústrasť rodinám obetí.

Nedeľné útoky na Srí Lanke odsúdil aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a označil ich za “útok na celé ľudstvo”. Vo vyhlásení, ktoré zverejnil na Twitteri, zároveň vyjadril sústrasť rodinám obetí a obyvateľom Srí Lanky. V podobnom duchu sa vyjadril aj slovenský prezident Andrej Kiska, ktorý zverejnil status na sociálnej sieti Facebook.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Cavusoglu uviedol, že bez ohľadu na motív útoku, to bolo rovnaké, ako zradný útok v Christchurchi – “zbabelé, barbarské a kruté”.

Ruský prezident Vladimir Putin odsúdil útoky ako “kruté a cynické”. V sústrastnom telegrame, ktorý poslal svojmu srílanskému kolegovi, prisľúbil, že Moskva zostáva “spoľahlivým partnerom Srí Lanky v boji proti medzinárodnému terorizmu” a zároveň vyjadril istotu, že páchateľov a organizátorov útokov čaká zaslúžený trest. Rusi podľa neho trúchlia spolu s rodinami obetí a želajú skoré uzdravenie zraneným.

Britská premiérka Teresa Mayová označila útoky za hrôzostrašné a vyjadrila sústrasť všetkým, ktorých sa dotkli. “Musíme sa spoločne postaviť za to, aby sme zabezpečili, že už nikdy nikto nebude musieť praktizovať svoju vieru v strachu,” doplnila. Útoky odsúdila aj novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Arcibiskup srílanského Kolomba, kardinál Malcolm Ranjith, vyzval na “nemilosrdné” potrestanie vinníkov, pretože takto sa podľa neho môžu správať len zvieratá.

Veľkonočné útoky odsúdilo aj pakistanské ministerstvo zahraničných vecí a predstavitelia troch arabských štátov Perzského zálivu, Bahrajnu, Kataru a Spojených arabských emirátov.

Galéria
KK29 Kolombo – Policajti a forenzní experti vyšetrujú v hoteli Shangri-la po výbuchu v Kolombe na Srí Lanke 21. apríla 2019. Na najmenej 156 mŕtvych a viac ako 400 zranených stúpol počet obetí šiestich výbuchov, ku ktorým došlo v nedeľu v troch katolíckych kostoloch a troch hoteloch na Srí Lanke. Zdroj: FOTO TASR/AP
KK9 Kolombo – Policajt a obyvateľ stoja pred kostolom sv. Antona po explózii v Kolombe na Srí Lanke 21. apríla 2019. Na najmenej 137 mŕtvych a viac ako 400 zranených stúpol počet obetí výbuchov, ku ktorým došlo v nedeľu v troch katolíckych kostoloch a troch hoteloch na Srí Lanke. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie srílanskej polície. FOTO TASR/APA
KK8 Kolombo – Na videosnímke pohľad do vnútra kostola sv. Antona po explózii v Kolombe na Srí Lanke 21. apríla 2019. Na najmenej 137 mŕtvych a viac ako 400 zranených stúpol počet obetí výbuchov, ku ktorým došlo v nedeľu v troch katolíckych kostoloch a troch hoteloch na Srí Lanke. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie srílanskej polície. FOTO TASR/APA
KK5 Kolombo – Armádni vojaci hliadkujú pred kostolom sv. Antona po explózii v Kolombe na Srí Lanke 21. apríla 2019. Na najmenej 137 mŕtvych a viac ako 400 zranených stúpol počet obetí výbuchov, ku ktorým došlo v nedeľu v troch katolíckych kostoloch a troch hoteloch na Srí Lanke. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie srílanskej polície. FOTO TASR/APA
navigate_before
navigate_next