Zahraničné Ekonomika Politika Zahraničná

Severná Kórea by si mala brať Vietnam ako príklad, povedal Trump. Boeing získal objednávku na 100 lietadiel

Vietnamský premiér Nguyen Tan Dung s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. (SITA/AP)

HANOJ – Americký prezident Donald Trump v stredu vyhlásil, že Vietnam je dobrým príkladom pre Severnú Kóreu, čo sa týka hospodárskeho rozvoja. Šéf Bieleho domu to vyhlásil v Hanoji na stretnutí s vietnamským prezidentom Nguyenom Phuom Trongom pred svojou druhou schôdzkou so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.

Trump podľa agentúry Jonhap poďakoval Trongovi za to, že dejiskom summitu s Kimom môže byť práve Vietnam, ktorý je príkladom, čo sa môže dosiahnuť pomocou “dobrého myslenia”.

Americký prezident sa predtým na Twitteri vyjadril, že Severná Kórea má ekonomický potenciál, aký v dejinách dosiaľ takmer nemal obdobu, ak sa vzdá vývoja jadrových zbraní. “Potenciál je ÚCHVATNÝ, skvelá príležitosť, takmer ako žiadna iná v histórii, pre môjho priateľa Kim Čong-una,” napísal len niekoľko hodín pred tým, ako sa mal vo vietnamskom hlavnom meste stretnúť s Kimom.

Vo svojom príspevku okrem toho Trump vychválil Vietnam, ktorý podľa jeho slov prosperuje “ako len máloktoré miesto” na svete, a dodal, že “Severná Kórea by na tom bola rovnako, a to veľmi skoro, ak by pristúpila k denuklearizácii”, cituje ho agentúra DPA.

Galéria
Ľudia čakajú neďaleko miesta, kde majú mať Donald Trum a Kim Čong-un v Hanoji spoločnú večeru. (SITA/AP)
Ľudia čakajú neďaleko miesta, kde majú mať Donald Trum a Kim Čong-un v Hanoji spoločnú večeru. (SITA/AP)
Americký prezident Donald Trump (uprostred vľavo) stojí s vietnamským prezidentom Nguyenom Phu Trongom (uprostred vpravo) počas ich stretnutia pred začiatkom summitu Severná Kórea – USA v Hanoji 27. februára 2019. (TASR/AP)
Vietnamský premiér Nguyen Tan Dung s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. (SITA/AP)
U.S President Donald Trump arrives at Noi Bai Airport before a summit with North Korean leader Kim Jong Un, Tuesday, Feb. 26, 2019, in Hanoi. (Kham/Pool photo via AP)
Donald Trump vystupuje z lietadla po pristátí v Hanoji. (SITA/AP)
Policajti na motorkách eskortujú limuzínu severokórejského lídra Kim Čong-una v uliciach Hanoja v utorok 26. februára 2019. (TASR/AP)
Kim Jo-Čong, sestra severokórejského lídra Kim Čong-una vystúpila z obrneného vlaku, ktorým dorazil severokórejský líder v utorok 26. februára 2019. (TASR/AP)
Limuzína severokórejského lídra Kim Čong-una opúšťa stanicu vo vietnamskom meste Dong Dang ležiacom pri hraniciach s Čínou v utorok 26. februára 2019. (TASR/AP)
Severokórejský líder Kim Čong-un máva z okna limuzíny na stanici vo vietnamskom meste Dong Dang ležiacom pri hraniciach s Čínou v utorok 26. februára 2019. (TASR/AP)
Severokórejský líder Kim Čong-un máva po vystúpení z obrneného vlaku, ktorým dorazil v utorok 26. februára 2019. (TASR/AP)
Severokórejský líder Kim Čong-un dostáva kyticu kvetov počas slávnostného privítania po vystúpení z obrneného vlaku, ktorým dorazil v utorok 26. februára 2019. (TASR/AP)
Juhokórejskí demonštranti a severokórejskí utečenci trhajú portréty s podobizňou severokórejského lídra Kim Čong-una počas zhromaždenia v Soule 26. februára 2019. (TASR/AP)
navigate_before
navigate_next

Trump aj Kim dorazili do Hanoja v utorok. Na stredu majú naplánované rozhovory medzi štyrmi očami a následne spoločnú večeru. Vo štvrtok majú pokračovať v ďalších rozhovoroch o denuklearizácii Kórejského polostrova.

Trump s Kimom absolvovali svoj prvý, historický summit vlani v júni v Singapure. Išlo o vôbec prvé stretnutie lídrov USA a KĽDR. Obaja politici sa zaviazali, že budú pracovať na úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova výmenou za bezpečnostné záruky, ktoré žiadal Pchjongjang. Veľmi všeobecne formulovaná dohoda však bezprostredne nepriniesla hmatateľné výsledky.

Vietnamské spoločnosti chcú kúpiť vyše 100 strojov Boeing 787-Dreamliner. (TASR/AP)

Boeing získal objednávku na vyše 100 lietadiel

Americký výrobca lietadiel Boeing oznámil, že získal objednávku na viac než 100 lietadiel od dvoch vietnamských aerolínií. Spoločná hodnota objednávok dosahuje takmer 16 miliárd USD.

Ako Boeing informoval, letecká spoločnosť Bamboo Airways sa dohodla na kúpe 10 lietadiel 787-9 Dreamliner v hodnote približne 3 miliárd USD (2,64 miliardy eur). Omnoho väčšiu objednávku podpísala spoločnosť VietJet, ktorá plánuje kúpiť 100 lietadiel 737 Max v hodnote 12,7 miliardy USD. Z tohto počtu by mala kúpiť 20 strojov Max 8 a 80 strojov väčších Max 10. Objednávkou na 80 lietadiel Max 10 sa VietJet stane najväčším ázijským vlastníkom týchto strojov.

Predbežnú dohodu na lietadlá uzatvorili Boeing a VietJet ešte počas minuloročného aerosalónu v britskom Farnboroughu. Obidva kontrakty teraz podpísali za účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa a vietnamského prezidenta Nguyena Phu Tronga, s ktorým sa Trump stretol pred plánovanou schôdzkou so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.

Vietnamské aerolínie v poslednom období zvyšujú objednávky lietadiel, keďže vzhľadom na rast ekonomík v regióne juhovýchodnej Ázie a zvyšujúce sa príjmy obyvateľstva rastie aj dopyt po leteckej doprave. Vietnamské aerolínie očakávajú ďalší rast aj vďaka tomu, že Washington v polovici februára oznámil, že letecké spoločnosti z Vietnamu spĺňajú medzinárodné bezpečnostné štandardy, a povolil im priame lety do USA.