Zahraničné

Severná Kórea hlási prvý prípad podozrenia z nákazy koronavírusom. Kim Čong-un vyhlásil núdzový stav

Severokórejský vodca Kim Čong-un. Zdroj: TASR / AP

SOUL – Severná Kórea oznámila v nedeľu prvý prípad “podozrenia” z nákazy novým koronavírusom v krajine. Ako uviedli štátne médiá, ide o utečenca z KĽDR, ktorý sa vrátil do krajiny, informovali agentúry AFP a Jonhap.

Severokórejský vodca Kim Čong-un podľa nedeľňajších oficiálnych správ zvolal mimoriadne zasadnutie politbyra vládnucej strany a prijal rozhodnutie zavádzajúce “systém maximálnej pohotovosti” proti koronavírusu po tom, ako sa utečenec vrátil z Južnej Kórey s príznakmi nákazy.

Na sobotňajšom zasadnutí Kim tiež oznámil “preventívne opatrenie úplného zablokovania” pohraničného mesta Kesong, kam sa utečenec vrátil 19. júla po troch rokoch v Južnej Kórei, uviedla štátna tlačová agentúra KCNA. “Na vyriešenie súčasnej situácie (Kim) vyhlásil núdzový stav v príslušnej oblasti,” citovala zo správy juhokórejská agentúra Jonhap.

Zo strany Severnej Kórey ide o prvé oficiálne pripustenie toho, že koronavírusová pandémia mohla zasiahnuť aj túto izolovanú komunistickú krajinu. Pchjongjang dosiaľ tvrdil, že v KĽDR nie je ani jediný prípad infekcie, vyzýval však na ostražitosť a pred vyše šiestimi mesiacmi aj uzavrel hranice krajiny.