Politika Zahraničné

Severná Kórea je znepokojená postojom USA, ale stále odhodlaná realizovať dohodu

Foto: SITA/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP

SINGAPUR – Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho v sobotu vyjadril znepokojenie v súvislosti s postojom USA voči tomuto izolovanému štátu. Napriek tomu je stále pevne odhodlaný realizovať jadrovú dohodu, ktorú s Washingtonom dosiahli v júni. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.

V júni sa konala historická schôdzka medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Obaja lídri sa dohodli na denuklearizácii Severnej Kórey a nastolenia mieru na Kórejskom polostrove. Podľa severokórejského šéfa diplomace USA čoraz hlasnejšie vystupujú za zachovanie sankcií voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR). Ri Jong-ho to uviedol v Singapure na rokovaní s  rezortnými partnermi zo Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN).

Ri Jong-ho povedal, že zatiaľ čo Severná Kórea “iniciovala opatrenia dobrej vôle” vrátane “moratória na jadrové a raketové skúšky a demontáže areálu jadrových skúšok”, Spojené štáty sa vrátili k predchádzajúcemu prístupu voči KĽDR, ktorý je “ďaleko od zámeru ich lídra”.  Ri Jong-ho tak reagoval na slová ministra zahraničných vecí Spojených štátov Mikea Pompea. Ten počas návštevy Singapuru varoval Rusko, Čínu a iné krajiny pred obchádzaním medzinárodných sankcií, ktoré majú vytvárať nátlak na Severnú Kóreu, aby sa vzdala svojich jadrových zbraní, informovala AP.