Zahraničné Politika

Severná Kórea nazvala Joea Bidena besným psom, ktorého treba ubiť na smrť

Donald Trump a Kim Čong-un na summite v Hanoji. Zdroj: SITA/AP

SOUL – Severná Kórea nazvala bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena “besným psom”, ktorého “treba ubiť na smrť palicou”.

 

V komentári severokórejskej štátnej agentúry KCNA sa tiež uvádza, že Biden – kandidát v amerických prezidentských voľbách – povedal “sériu nezmyslov proti dôstojnosti” najvyššieho vedenia v Pchjongjangu. Toto počínanie si podľa KCNA zaslúži “neľútostný trest”.

Agentúra AP pripomína, že Severná Kórea nazvala v máji Bidena “bláznom s nízkym IQ” po tom, ako ten označil severokórejského vodcu Kim Čong-una za tyrana.

Severná Kórea často uráža zahraničných lídrov a politikov za to, čo považuje za ohováračské vyjadrenia voči jej vedeniu alebo nepriateľskú politiku voči jej vláde. V minulosti napríklad adresovala rasistické alebo sexistické invektívy voči bývalému americkému prezidentovi Barackovi Obamovi a juhokórejskej exprezidentke Pak Kun-hje – prvej žene na poste hlavy štátu Južnej Kórey.

Joe Biden by sa mohol stať hlavným súperom súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa v budúcoročných prezidentských voľbách v USA.

USA navrhli pokračovanie jadrových rokovaní v decembri, oznámila Severná Kórea

Severná Kórea vo štvrtok oznámila, že Spojené štáty navrhli, aby viaznuce rokovania o denuklearizácii Kórejského polostrova pokračovali v decembri, zatiaľ čo sa blíži posledný termín na ich záchranu, stanovený severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa má ponúknuť Severnej Kórei prijateľnú dohodu do konca tohto roka. Posledné rokovania na pracovnej úrovni, ktoré sa uskutočnili začiatkom októbra vo Švédsku, však podľa Pchjongjangu stroskotali na pretrvávajúcom “starom prístupe” zo strany Washingtonu.

Vo vyhlásení zverejnenom severokórejskými štátnymi médiami sa vyjednávač Kim Mjong-kil nevyjadril jasne, či Severná Kórea spomínaný návrh Spojených štátov prijme. Pchjongjang však podľa neho nemá záujem o rokovania, ak je ich predmetom iba získanie ďalšieho času, a nie samotné riešenia.

Kim Mjong-kil upozornil, že Severná Kórea nechce dohodu, ktorá by sa týkala záležitostí “druhotného významu”, ako je možnosť formálne uzavrieť Kórejskú vojnu (1950 – 1953) alebo zriadiť styčný úrad. V opačnom prípade je však “pripravená na stretnutie kdekoľvek a kedykoľvek”. Vyjednávač vyzval Washington, aby predložil zásadný návrh, ako chce skoncovať s “nepriateľskou politikou” voči Pchjongjangu.

Severokórejsko-americké jadrové rokovania viaznu od februára, keď sa vo Vietname uskutočnil druhý summit Kim Čong-una s Donaldom Trumpom. Vtedajšie stretnutie sa skončilo neúspechom, keď americká strana odmietla požiadavku na zrušenie sankcií výmenou za čiastočný odklon od jadrových prostriedkov.