Politika Zahraničné

Severná Kórea odpálila ďalšie neidentifikované strely

Na archívnej snímke odpálenie balistickej rakety zo základne Banghjon v provincii Severný Pchjongan 4. júla 2017. Zdroj: TASR/AP

SOUL – Severná Kórea odpálila vo štvrtok dve strely. Informovala o tom juhokórejská armáda, ktorá sa domnieva, že išlo o rakety krátkeho doletu.

Zbor náčelníkov štábov (JCS) juhokórejskej armády uviedol, že jedna strela preletela 420 kilometrov a druhá 270 kilometrov pred tým, ako dopadli do Japonského mora.

Došlo k tomu päť dní po tom, ako Severná Kórea odpálila strely krátkeho doletu taktiež smerom k Japonskému moru. Podľa severokórejskej agentúry KCNA išlo vtedy o súčasť “pravidelného” a “sebaobranného” vojenského cvičenia.

Vlani nevykonala KĽDR žiadne raketové ani jadrové testy a severokórejský vodca Kim Čong-un uskutočnil svoje prvé a historické summity s lídrami Spojených štátov a Južnej Kórey.

Juhokórejská prezidentská kancelária podľa agentúry Jonhap uviedla, že najnovšiu situáciu pozorne sleduje. USA zatiaľ odpálenie striel nekomentovalo.

Ak by Severná Kórea vrátila k testovaniu balistických zbraní dlhšieho doletu, podľa analytikov by to znamenalo, že Pchjongjang sa odvracia od diplomacie.

Tohtoročný summit prezidenta USA Donalda Trumpa s Kim Čong-unom vo vietnamskom Hanoji sa skončil neúspechom, pričom Spojené štáty sa nedomnievajú, že Severná Kórea ponúka dostatok krokov vedúcich k odzbrojeniu na to, aby mohlo dôjsť k uvoľneniu sankcií.

Tesne pred štvrtkovým odpálením striel sa v juhokórejskom Soule stretli vysokopostavení predstavitelia rezortov obrany z Južnej Kórey, USA a Japonska. Detaily o ich stretnutí zatiaľ nezverejnili, dodala agentúra AP s tým, že na návšteve Južnej Kórey je v súčasnosti osobitný vyslanec Spojených štátov pre Severnú Kóreu Stephen Biegun.