Politika Zahraničné Top

Severná Kórea provokuje. Potvrdila úspešnú jadrovú skúšku

PCHOJNGJANG – Severná Kórea dnes oznámila, že úspešne uskutočnila skúšku „jadrovej explózie”, ktorá mala preveriť silu jej nukleárnych bojových hlavíc.

Severokórejská štátna televízia uviedla, že test zvýšil úroveň jadrového arzenálu krajiny a je sčasti reakciou Pchjongjangu na medzinárodné sankcie, ktoré nasledovali po jeho predchádzajúcom nukleárnom teste z januára a po odpálení rakety dlhého doletu z februára.

Informovala o tom svetová agentúra AP. Severná Kórea vyhlásila, že sa bude ďalej snažiť zvyšovať kvantitu a kvalitu svojich jadrových zbraní.

Otrasy v KĽDR

Juhokórejská monitoringová agentúra, ako aj medzinárodné agentúry dnes už skôr hlásili zemetrasenie v severovýchodnej časti Severnej Kórei, neďaleko lokality využívanej na testy jadrových zbraní. Otrasy boli silným náznakom, že išlo o explóziu a že Pchjongjang uskutočnil piatu jadrovú skúšku.

Zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl uviedol vo vyhlásení, že „umelé seizmické vlny” s magnitúdou 5,0 boli zaznamenané neďaleko lokality Pchungje-ri určenej na jadrové testy.

Kritika zo strany OSN

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg odsúdil jadrovú skúšku, ktorú dnes uskutočnila Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) a označil ju za “veľmi znepokojujúcu”. Informovala o tom agentúra DPA.

„Rozhodne odsudzujem tieto neustále provokácie a porušovanie záväzných rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN, ktoré podkopávajú regionálnu a medzinárodnú bezpečnosť,” uviedol Stoltenberg, pričom vyzval Pchjongjang, aby si plnil medzinárodné záväzky a „vyvaroval sa akýchkoľvek krokov, ktoré zvyšujú napätie a neistotu v oblasti”.

Hlavy štátov a premiéri členských krajín NATO opakovane vyzývajú Severnú Kóreu, aby si plnila svoje medzinárodné povinnosti a záväzky, a úplne ukončila všetky skúšky jadrových zbraní a balistických rakiet, ktoré v súčasnosti vykonáva.